Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

KDV ve ÖTV Oranlarında İndirim


Şubat 2017 - 195. Sayı
Bu makale 2017-02-27 11:49:52 eklenmiş ve 748 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

Resmi Gazete'nin Şubat başı yayımlanan konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, ÖTV kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan ve klima, buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları, termosifonlar, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi, gıda ve meyve presleri ile elektrikli küçük ev aletlerine uygulanan ÖTV'yi 30 Nisan'a kadar sıfırladı.

Bakanlar Kurulu kararıyla ayrıca, ahşap ve plastik mobilyalar, koltuklar ve büro mobilyalarına uygulanan KDV oranı da 30 Nisan'a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak.

1 Ocak'tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde ise metrekare değeri 1,000 TL ile 2,000 TL arasında olan konutların tesliminde ödenen KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e kalıcı olarak indirildi.  Buna mukabil;  lüks konutları kapsayan 10 puanlık vergi indirimi ise süreli oldu. Yani metrekare vergi değeri 2 bin liranın üzerinde olan konutlar için yüzde 18'den yüzde 8'e indirilen KDV, 30 Eylül 2017'den itibaren tekrar değişecek.

Beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde yaşanan durgunluğa iyi gelecek bu teşviklere, şirketler de maliyetlerinde indirim yapmak suretiyle destek vereceklerini umuyorum.  Bu gelişmelerin bu yıl içinde yapılacak düğün hazırlıklarından dolayı, ekonomik canlanma getireceği bekleniliyor. Vergi oranlarında indirim yapılmasını olumlu bulup destekliyorum. Bunların daha kalıcı olmasını ve başka sektörleri de kapsamasını diliyorum.

Ekonomik Gündem                                         

Döviz piyasalarında USD/ TRL kurunda Ocak ayındaki şiddetli artıştan sonra Şubat ayında gerileyen kur 3,65- 3,70 bandına yerleşti. Bunun bir süre bu aralıkta seyredeceğini düşünüyorum. 2016 sonuna göre halen yüksek olan kurun etkisi ile yabancılar gözünde ucuz olan BİST’te, endeks 2016’ya göre yüksek seviyelere ulaştı.

Ülke içinde jeopolitik durumumuza ve referanduma bağlı risklerin dışında, dünya ekonomilerindeki gelişmeler ve özellikle ABD Merkez Bankasının faiz artırımı ihtimali ekonomik istikrarda etkili olacak gözüküyor. ABD’de enflasyonun yükselmesi ve işsizliğin artmasını göz önünde tutarsak, faiz artırımı ihtimalinin arttığını görüyoruz. Bununla beraber bunun zamanlamasını kestirmek şimdilik zor.

Otomatik BES  mevzusuna gelince,  12 Şubat itibariyle 980 bin katılımcı var. Toplanan 98 milyon lira civarında. Cayma hakkını kullananların oranı yüzde 26.   Bakan Mehmet Şimşek, bu oranın yüksek olduğunu ifade etti. Şimşek, Otomatik BES'e  haksız ve olumsuz bir kampanya hissediyorum. Varlık fonu ile ilişkilendirilmek isteniyor. Böyle bir şey gündemde değil" dedi.

Ülkemiz ve piyasalar için refah içinde güzel günler diliyor, milletimize sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ