Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Kürtler Ve Referandum


Şubat 2017 - 195. Sayı
Bu makale 2017-02-27 11:42:25 eklenmiş ve 687 kez görüntülenmiştir.
Reha Mirsad KARTAL

Şöyle bir analiz yapalım... 10 Ağustos 2014’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan HDP’li Demirtaş %9 civarı oy almıştı hatırlarsak. Halbuki HDP’nin oyu o dönemde %6-7 arasında idi en fazla... Demirtaş’ın %10’a yakın oy alması HDP’ ye oy vermeyen birçok Kürt seçmenimizi 9 ay sonraki 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde HDP’ ye yönlendirmiş ve CHP’den de kayan  oylarla %13 gibi bir sürpriz sonucu sağlamıştı.

 

1 Kasım’da bir kısım emanet oylar geri gitse de, HDP yine bu rüzgarla %11 oyu kapmıştı... Hendek ve çukur terör siyasetine girdikleri 22 Temmuz sonrası ise Kürt halkının büyük tepkisi ile karşılaşmış ve HDP’nin oyları hızla aşağıya çekilmiştir... Şu anda %6-7 arasıdır.

 

HDP, ‘HAYIR’ diye propaganda yapsa da, tabanı ‘EVET’ diyecek diyenlerin aslında bilmeden isabet ettikleri budur işte... Doğru! HDP tabanı kahır ekseriyetle ‘EVET’ oyu verecektir ama bu ‘EVET’ diyen ekseriyet, mevcut %6,5 oyun kahır ekseriyeti değil, %13 üne aittir... Yani bir sonraki  Milletvekili Genel Seçimlerinde de alacağı oy yine %6-7 civarıdır HDP’nin! Bu HDP’nin ya da siyasal Kürtçü oyların oranıdır aslında. HDP seçmenlerinden ‘EVET’ diyecek olanlar artık HDP seçmeni değil ve çok farklı sosyolojik Saiklerle 7 Haziran 2015’de %13 oy alan HDP’nin emanet oyları gitmiştir...

 

Hani  Kandil’dekilerin “bizde ( %13’ü kastederek) emanet oy yok hepsi kalıcı” dedikleri oy kümesi artık %13 değil ve eski oranlarında %6-7 arası...’EVET’ diyecek olanlarda işte bunlar... Yani artık HDP’li olmayan, HDP’ li sanılanlar! Birçok CHP’li ve HAYIR’ cı ret cephe mensuplarının HDP ‘HAYIR’ dese de, Kürt vatandaşlarımız Ak Parti yönünde ‘EVET’ diyecekler; dolayısı ile asıl PKK, ‘EVET’ diyor. Biz vatanseverler HAYIRCI’ yız “ demeleri de kuyruklu yalandır!

 

‘EVET’ verecek olanlar PKK ve TERÖR karşıtı olan vatansever ve dindar muhafazakar Kürtlerdir! Bölücü ve PKK yanlısı olanlar, tamamen ‘HAYIR’ oyu vereceklerdir. Bu da oy dengesinde ciddi manada belirleyici olacaktır... Şayet, Sayın Cumhurbaşkanımızın dile getirdiği ‘EVET’ denmesinin gerekliliği iyi anlatılırsa, ‘EVET’ cephesinin normal ve hiç zorlanmaksızın potansiyeli en az %70’dir. Bu %70’in içerisinde Ak Parti, MHP, dindar Kürtler, milliyetçi Alevi ve Atatürkçüler mevcuttur; ama bu oylar asla “Çantada Keklik” değildir... Çalışılırsa ancak elde edilebilir bu %70 ve fazlası...

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ