Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Türk Futbolu Nereye Gidiyor


Ocak 2017 - 194. Sayı
Bu makale 2017-02-04 12:40:17 eklenmiş ve 531 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Bildiğiniz gibi ben bu derginin Galatasaray ile alakalı yazılarını yazan yazarıyım. Ancak bu yazımda Galatasaray’dan değil Türk Futbolu ve geldiği noktadan bahsetmek istiyorum. Çünkü Türk Futbolunun geldiği nokta beni bu yazıyı yazmaya mecbur kıldı.


Hepinizin de bildiği gördüğü gibi Türk Futbolu özellikle son 5 senedir büyük bir düşüş içinde. Ne kadar yeni stat yapılırsa yapılsın, takımların bütçeleri ne kadar artarsa artsın bu düşüş engellenemiyor. Daha önce çok mu iyi futbolumuz vardı diye soranlar olabilir. 


Ben yaklaşık1982 den beri Türk Futbolunu takip ediyorum. Önceden bu kadar iyi sahalarımız statlarımız yoktu, kulüplerimizin bu kadar yüksek bütçeleri yoktu, bu kadar pahalı transferler ve kaliteli futbolcular getirilemiyordu ancak izlediğimiz futboldan zevk alıyorduk. Peki ne oldu da futbolumuz bu hale geldi?


Bu sorunun cevabını tek cümlede vermek mümkün değil tabii. Birçok nedeni var. Bunlardan birincisi futboldaki yapısal sorunlar. Federasyon kurallarının futbolu kalkındıramıyor olması aksine kulüpleri borç bataklığına sokuyor olması. Bu öyle bir hal aldaki artık UEFA kendi kriterlerini koyup takımlara müeyyide koymaya başladı. 


Neden biz kendi kurallarımızı daha önceden belirleyip bunları uygulayamadık? 


Şuan Türk takımlarının milyarlarca borcu var. Bu borçlar yapılırken TFF neden bunlara engel olamadı neden borçlanma limiti getiremedi? 


Ligimizde birçok takımımız UEFA kriterlerine takıldı ve cezalar aldı. GS bu sene Avrupa kupalarına katılamadı. İyi ki bu UEFA kriterleri ve cezaları var. Bu şekilde kulüpler bütçelerini çok daha dikkatli kullanır olmaya başladı. Kulüplerde inanılmaz israflar var. Futbolculara ödenen yüksek transfer ücretleri ve maaşlar kulüpleri iflas noktasına getirdi. Hala bu konuda gerekeni yapıyor değiliz. Transferlerde takımların birbirleriyle kapışması ücretlerin daha da yükselmesine neden oluyor. 


Birçok AB ülkesinin ödeyemediği rakamları Türk futbolu öder oldu. Bu ne kadar mantıklı? Bu değirmenin kaynağı borçlanmalardan ve banka kredilerinden geliyor. 

Sonuçta gırtlağına kadar borçlu takımlar ve bu borçların nasıl ödeneceğini bilemeyen yöneticiler.


Diğer bir eksiklik ise alt yapılara gereken önemin verilememesi:  Milyonlarca genç nüfusa karşın takımlarımız altyapılarına gereken önemi vermiyorlar. Bunun sonucu olarak da altyapıdan yeteri kadar futbolcu yetişmiyor. Halbuki alt yapılara önem verilse çok daha düşük maliyetlere çok sayıda futbolcu yetişecek. Bu konu Türk futbolu için en önemli konudur. 


Federasyonun kulüplerin altyapısına önem vermesi için gerekli yapısal önlemleri alması lazım. Gerekirse altyapı hocalarının ve masraflarının bir kısmının federasyon tarafından karşılanması lazım. Kulüplerde yanlış transferlere verdikleri milyonlarca paranın bir kısmını altyapıya ayırabilmeleri lazım. 


Diğer bir konu yayıncı kuruluşun futbolumuza etkisi;  Yayıncı kuruluş ödediği yayın bedeli ile futbolumuza büyük maddi katkıda bulunmaktadır. Âmâ bu durum maalesef futbolumuzu daha iyiye götürememekte ve kaliteyi getirememektedir. 


Lig  heyecanının  azalmaması , bazı büyük takımların ligden kopmaması ve rekabetin lig sonuna kadar gidebilmesi için bazı maçların hakemler aracılığıyla manipüle edildiğini hepimiz anlayabiliyoruz. Bazı maçlardan önce birbirimize falan takım kazanamaz kazanırsa aradaki fark açılır diyebiliyoruz. İşte bu durum futboldaki  adaleti öldürmekte ve insanların ilgisini azaltmakta. Bu durum derhal düzeltilip ligin doğal akışına bırakılması gerekmektedir.


Diğer bir konu ise kumarın futbola bulaşmış olmasıdır. Futbol ve futbolcu üzerine oynanan yüksek rakamlı iddia oyunları sadece Türkiye’de değil tüm dünyada futbolu manipüle etmektedir. Bu konu sadece TFF’ nin değil aynı zamanda FIFA’nın ele alması gereken bir konu. Futbol üzerinde kumar oynandıkça manipülasyonlardan kurtulmakta mümkün olmayacaktır.


Sonuç olarak futbolumuzun bir an evvel yapısal değişiklikleri yaparak bunları uygulamaya geçirmesi gerekmektedir. 


Altyapıya ve teknik adam yetiştirilmesine daha fazla önem verilmelidir. Takımların harcamaları kontrol altına alınmalı. Futbolumuzu manipüle eden tüm faktörleri ortadan kaldırılmalıdır. 


Futbolun amatör bir ruhla oynandığı günleri tekrardan görmek dileğiyle…

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ