Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Trabzon’da Son Umutlar


Ocak 2017 - 194. Sayı
Bu makale 2017-02-04 12:36:44 eklenmiş ve 560 kez görüntülenmiştir.
Dr. Yasin Duran

2016-17 sezonunun ilk yarısı sona erdi… Trabzonspor 21 puanla küme düşme hattının hemen üzerinde, sıkıntılı, geleceği karanlık bir yerde sezonu bitirdi. Bu olumsuz tablo sadece alınan puan ve sıralamadaki yer ile ilgili değil tabi ki, özellikle Trabzonspor’un oyna(ma)dığı oyun taraftarı ve kamuoyunu hiç memnun bırakmamıştır ve sezon sonunda süper ligde kalabilecek miyiz sorularıyla baş başa bırakmıştır. 


Türk futbolunu 70’li yılların ortasından itibaren Türk futbolunu domine eden Trabzonspor’un bu oyunu taraftarın uykusunu kaçırmaktadır. Trabzonspor’a gönül verenler takımın ne zaman layık olduğu heyecan veren, fırtına gibi rakibin üzerine giden DİK oynayan bir oyun sergileyeceğini merak etmekte ve zaman geçtikçe bu umudu yitirmektedirler. 


Takımın bu ruhsuz, mücadeleden yoksun, rakibe gölge markajı yapan, kızlar takımı gibi çıtkırıldım bir mücadele sergileyen oyunun sebebi kim, neden dolayı takım böylesine kötü bir mücadele sergilemektedir… Öncelikle bunu irdelememiz gerekir. Oyuncu kalitesi mücadeleci, hızlı, dikine hücum eden bir oyun yapısını kaldıracak kalitede değil. İyi bir orta saha takımın belkemiğidir. Orta sahada ki Okay ve Aytaç ile hızlı hücum yapabilmek mümkün değil, bu oyuncular birebirde adam eksiltemiyor, defans arkasına yapılan koşularda forvetlere uzun pas yada defans arasından atacakları derinlemesine paslarla forvetleri buluşturacak yetenekte değiller, bu gibi orta saha oyuncuları ile ancak kümede kalma mücadelesi verebilir bu takım. 

Özellikle Okay çok yumuşak ve ağır bir oyuncu, bu performansla ancak mahalledeki arkadaşlarıyla halı sahada futbol oynayabilir.  Okay’ın takımdan gönderilip, Onazi’nin yanına Konyaspor’dan Ali Çamdalı’nın alınarak takıma kazandırılırsa bu ikili ile mükemmel bir orta sahaya kavuşabiliriz. Ali Çamdalı adam eksiltebilen, rakibe, topa daha sert, derinlemesine ve defansın arkasına top atabilen en iyi Türk orta saha oyuncularından biridir, bu haliyle Milli takımında bir numaralı orta saha oyuncusu olmalıdır ama İstanbul takımlarında oynamadığı için Fatih Terim tarafından görülmemektedir, Sayın Terim yaşlandı uzağı göremiyor… 


Ayrıca Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir’den muhakkak yararlanmak gerekiyor, bu oyuncular gençlikleri, dinamizmleri ile takıma büyük katkı sağlayacak kapasiteye sahipler, Okay’a tanınan şans bu oyuncularda tanınmalıdır. 


Devre arasında yapılan Pereira ve  Mas Trabzonspor’u kanatlandıracak, sağdan soldan kanat bindirmeleri yapacak bir takım haline getirecektir, Bursaspor maçında bunun emarelerini gördük , bu oyuncular takımla bütünleştikçe kanatlar daha işler hale gelecektir. Medjani  orta sahaya ve defansa alternatif olarak takıma katkı sağlayacaktır, ayrıca daha önceden olduğu gibi hava toplarındaki üstünlüğü hücumda ve defansta takıma olumlu olarak yansıyacaktır.  Olcay Şahan BJK’da gösterdiği performansla, mücadeleci yapısı ile kanat hücumlarında takıma çok faydalı olacaktır. Caceres tecrübesi ve kalitesi ile defansın orkestra şefi olacak ve rakip forvetlerin Onur’la görüşebilmek için ondan randevu almaları gerekecektir. 


Son olarak da son vuruşları iyi olan bir santrfor Trabzonspor’un gücüne güç katacaktır.


Yeni yapılan transferlere ek olarak Ali Çamdalı ve iyi bir santrfor, ligin ikinci yarısında Trabzonspor’u Avrupa kupalarına katılacak seviyeye ve seneye de şampiyonluğa oynayacak seviyeye getirecektir… En önemlisi bu oluşacak takım, Karadeniz gibi hırçın, fırtınası bitmeyen, Karadeniz dalgaları gibi DİK OYNAYAN bir mücadele sergileyecektir, o zaman Tribünlerde takımla bütünleşecektir…


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ