Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Sevgi Üzerine


Ocak 2017 - 194. Sayı
Bu makale 2017-02-04 12:30:32 eklenmiş ve 585 kez görüntülenmiştir.
Nurgül YILDIRIM

Yaşlı bir bey, sabah erken evinden çıkmış, yolda ilerlerken, bir bisikletlinin çarpmasıyla yere yuvarlanmış ve hafif yaralanmış. 


Sokaktan geçenler yaşlı beyi hemen en yakın sağlık birimine ulaştırmışlar. 

Hemşireler, önce pansuman yapmışlar ve ‘biraz beklemesini ve röntgen çekerek her hangi bir kırık veya çatlak olup olmadığını inceleyeceklerini’ söylemişler.


Yaşlı bey huzursuzlanmış ; “acelesi olduğunu, röntgen istemediğini” söylemiş. Hemşireler merakla acelesinin nedenini sormuşlar. 


“Eşim huzur evinde kalıyor. Her sabah birlikte kahvaltı etmeye giderim, gecikmek istemiyorum” demiş. 


“Eşinize haber iletir gecikeceğinizi söyleriz” deyince. 


Yaşlı adam üzgün bir ifade ile “Ne yazık ki karım Alzheimer hastası hiç bir şey anlamıyor, hatta benim kim olduğumu dahi bilmiyor” demiş. 


Hemşireler hayretle “Madem sizin kim olduğunuzu bilmiyor neden her gün onunla kahvaltı yapmak için koşuşturuyorsunuz?” diye sormuşlar. 


Adam buruk bir sesle 

“Ama ben onun kim olduğunu biliyorum” demiş…


“ SEVGİ “   gözle göremediğimiz ama kalbimizde, sol yanımızda hissettiğimiz duygu… İnsanın mutlu olabilmesi ve kendini huzurlu, iyi hissedebilmesi için en gerekli duygulardan biri. İnsana duyulan sevgi ise en önemlisidir herhalde. Çünkü insanı seven her şeyi, her canlıyı sever. İnsan sevgisini içinde yaşayan ve hoşgörüyü gösterebilen kişi daha anlayışlı ve daha sıcakkanlıdır. Bunu yüreğinde taşır ve yüzünden de dışarı yansıtır. Birbirlerini sevmeyen ve saygı duymayan insanlar toplumun sosyal anlamda gelişmesi ve dayanışması bakımından zayıftırlar. Her şey en küçük çekirdek ailede başlar ve gelişir. Yani sevginin temeli ailede başlar. Annenin, babanın, yakınlarının sevgisi çocuğa yansır. Ve bu sevgiyle büyüyen çocuk daha mutlu olur. Büyüdüğünde çevresine bunu yansıtır. Bir insanın sahip olması gereken en önemli özelliklerinden biridir insan sevgisi. İnsanı sevmek, insanlar arasında ayırım yapmadan tüm insanları hoşgörü ile kabullenmek demektir. “ SEVGİ “  bireyleri ve toplumları birbirine bağlayan güçlü bir duygudur. Bu nedenle hayatınızda SEVGİYE, GÜZELE, İYİLİĞE zaman ayırın… İnsana, doğaya, hayvana, bitkiye… Çünkü her şey sevgiyle, ilgiyle güzelleşir ve büyür.

Maalesef şu anki toplum sevgisizlik, merhametsizlik, tahammülsüzlük, güçlü olanın zayıfı ezmesi üzerine kurulu artık. Acımasız olan bu yapı, hatta insanların birbiriyle göz göze bile gelmekten kaçınır hale gelmeleri o kadar şiddetli bir seviyeye ulaştı ki, artık yerler ve gökler bile buna isyan eder hale geldi. Çıkar ilişkileri, cinayetler, ölümler, maddi sıkıntılar, cinnet geçiren insanlar ve bencillik… İnsanlar huzurlu ve mutlu değil artık. İnsanlardaki olumlu duygular yok oldu adeta. Bu durumlar artık son bulmalı, ortadan kalkmalı. Her yerde, her ortamda karşılıklı sevginin, hoşgörünün yaşanması ve yaşatılması, aslında bütün sorunların çözümü olacaktır. Her şeyin başı SEVGİ diyorum ben. Sevgi olduktan, insanlara kardeşlik ruhu aşılandıktan sonra üstesinden gelinemeyecek hiçbir zorluk kalmıyor aslında. Yeter ki yürekten isteyelim. 


Ümidimizi kaybetmeyelim diyorum. Bu dünyada sevgi ve barışın hâkim olduğu, kardeşliğin ve dostluğun esas alındığı, farklılıkların zenginlik olarak algılanıp saygı duyulduğu zamanlar mutlaka olacaktır, olmalıdır da. Dünyada barış, kardeşlik, huzur ve güven ortamı içinde yaşamak herkesin hakkı. İnsanların dinleri, ırkları ve dilleri farklı olabilir fakat sevgileri ortaktır. Bu ortak dilimize birlikte sahip çıkalım.


Sonuç olarak çocukluğumuz, gençliğimiz ve yaşlılığımız derken insan ömrü de acısıyla, tatlısıyla, neşesiyle, hüznüyle, aşklarıyla, ayrıl ılıklarıyla hızla akıp gidiyor. Yaşadığımız tüm güzellikleri içimize sindirip, olumsuzlukları bir nefeste unutabileceğimiz ve yepyeni umutlarla merhaba diyebileceğimiz güzel günler olsun hayatımızda… Yaşam kısa çünkü. 


SEVGİ, bizim bizden sonraki kuşaklara kalan en büyük mirasımız olsun. Yazımı sözleri Zülfü Livaneli’ ne ait güzel dizelerle bitirmek istiyorum.


Bir kıyıdan baktım dünyaya 

Ellerimde tuz, avucumda sedef 

Bir mavilik, bir açıklık

Özgürlük hasreti

Yüreğime vuruyor  

Nerde, nerde insanlar?

Dünyayı güzellik kurtaracak bir insanı sevmekle başlayacak her şey 

O üzüntü birden gelir

Yağmurlu havalarda 

Yeniden kurarım dünyayı ben 

Kederlerle

Kimseler âşık değil mi bu şehirde

Dünyayı güzellik kurtaracak bir insanı sevmekle başlayacak her şey 

Hava, martılar, ışıklı şehir 

Sarhoş ediyor beni yosun kokusu 

Hilesiz kucaklamak istiyorum

Dünyayı, şehri ve seni 

Dünyayı güzellik kurtaracak bir insanı sevmekle başlayacak her şey 


Sevgiyle kalın, mutlulukla kalın… 


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ