Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

EKK Kararları Ve Kobilere Destek


Aralık 2016 - 193. Sayı
Bu makale 2016-12-29 12:43:13 eklenmiş ve 547 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

8 Aralık 2016 günü EKK (Ekonomi Koordinasyon Kurulu) tarafından yapılan görüşmelerinden sonra yapılan açıklamaya göre, KOBİ’lere 36 ay vadeli ilk yıl ödemesiz 50 bin TL kredi imkanı gelecek. Ancak çekilecek kredilerin sadece iş için kullanılması gerekiyor. 


Kredinin detaylarına baktığımızda; ilk yılın geri ödemesiz olacaktır. Vade süresi 36 ay olarak belirlenmiş. 50 bin TL‘yi 1 Ocak 2017 tarihinde çekecek KOBİ; ödemelerine 1 Ocak 2018 tarihinde başlayacaktır. 36 ayda da borcunu bitirecek. Bu kredinin takibi ve verilmesi konusunda Bilim ve Sanayi Bakanlığı yetkili bakanlık olarak seçilmiştir.  KOBİ‘lere yönelik çalışmalarda; KGF ( Kredi Garanti Fonu ) tarafından teminat verilen kredilerde; KOBİ‘lerin kredileri için verilen teminat oranının % 90 olacağının da altı çizildi. İhracat yapan KOBİ’ler için ise bu rakam % 100‘e çıkabiliyor.


İş ve faaliyet alanında kullanılması şartıyla; KOBİ’lere 36 ay vadeli ilk yıl ödemesiz 50 bin TL kredi imkanı gelecek. 2017’de, özel sektörde toplam 600 bin vatandaşımızı İŞKUR’un aktif iş gücü programından yararlandırılması da açıklanan paketin önemli bir parçası.

               

Özel sektör işverenlerinin, asgari ücret desteğinden yararlanmalarını, ‘esas prim ödeme gün sayısına karşı gelecek şekilde 2017 Ocak, Şubat, Mart, üç aylık primlerini 2017’nin Ekim, Kasım, Aralık ayına ötelenmesi de, hiç şüphesiz paketin vurgulanması gereken diğer bir ayağı.


Kamu, devlet olarak 2017’de muazzam bir tasarruf yılı olacağı da bizzat başbakan tarafından açıklandı. Gereksiz ve lüks harcamaların olmayacağı belirtildi.


Satır başları ile EKK kararları : 

•Prim ödemeleri ötelenecek.

•500 bini özel sektör olmak üzere 600 bin kişiye iş imkanı yaratılacak.

•KOBİ’lere kredi sağlanacak

•2017 tasarruf yılı olacak.

•Kurumlar Vergisi indirimi tam olarak uygulanacak

•Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi verilecek.

•Eximbank’ın kredi hacmini arttıracak tedbirler alınacak.


Ekonominin lokomotifi olan, Kobi’lerin desteklenmesini çok önemli buluyorum ve ekonomiye can katacağına inanıyorum. Nakit sıkıntısı azalacaktır. Yatırım hevesi artacaktır.


Bürokrasinin de uygulamayı yavaşlatmaması da gerekiyor. Açıklanan destek kararlarının her zaman yapısal reformlarla birleştirilmesi prensibinden yola çıkarsak; yapılması gereken yapısal reformlarla beraber, ekonomimizin krizlerden uzak seyredeceğine inanıyor, sizlere hayırlı bir ay diliyorum.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ