Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Türkiye’de Girişimciliğin Gelişimi ve Devlet Destekleri


Temmuz 2016 - 188. Sayı
Bu makale 2016-07-27 17:42:27 eklenmiş ve 571 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

Her geçen gün Türkiye’de girişimciliği kolaylaştıran düzenlemeler yapılıyor. Devlet desteğinin giderek artması, oluşturulan strateji ve eylem planları, farkındalığın arttırılması, genç girişimcilere kuluçka merkezlerinin açılması, girişimcilik desteklerinde ön ödeme yapılması gibi birçok adım hayata geçirildi. 


Tüm bunların arkasından, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in kitle fonlaması konusunda, kanun çalışmalarının tamamlanmasına az kaldığını söylemesi büyük bir müjdeydi. Kitle fonlaması sayesinde, yatırımcılar girişimcilere, girişimciler yatırımcılara; internet sayesinde kolaylıkla ulaşabilecek. Yatırımcılar için de büyük kar fırsatı doğmuş olacak. 


Bu tür destekler, elbette ki, Türkiye’deki girişimcilik ömrünün uzamasına ve bu ömrün sağlıklı geçirmesine sebep olacak. Türkiye’de kurulan girişimlerin % 90’ının üzerindeki kesimi aynı yıl batmaktadır. Türkiye’de 2015 yılında 12.000 civarında şirket kapandı. Küçük Pazar payı, iş modelinin hatalı olması, kurulan ekibin yetersizliği, eksik sermaye bu nedenlerin bazıları olduğu düşünülürse, devlet desteklerinin ve yatırımcı desteklerinin ne kadar önemli olduğu daha net anlaşılacaktır. 


Girişimciliği desteklemenin bir başka aracı da hiç şüphesiz kitlesel bağışlardır. Türkiye’nin çok yeni olduğu bu alanda, dünya oldukça ileridedir. Kitlesel fonlamanın dünyadaki hacmi 35 milyar dolara ulaştı. Araştırmalara göre, 2025’te 100 milyar dolara ulaşacak. Kitlesel fonlama, ürüne yapılan bağış yoluyla olabileceği gibi, öz sermayeye yapılan fonlama olarak da hayata geçiyor. Türkiye, kitlesel fonlama konusunda henüz bir bebek dersek abartmış olmayız. Ülkemizde bu konuda çalışan sadece 10 adet platform var. Bazıları ödül karşılığı fonlama olarak da çalışıyor. Fonlama konusunda, SPK ve vergi mevzuatlarının yetersiz olması da bu sistemin eksik taraflarından biridir.


Bu yazımda girişimcilik alanındaki çeşitli destekleri anlatmaya çalıştım. Bir başka yazıda bu destekleme ve fonların detaylarını ele alırken, bu girişimcilerin neden başarısız olduklarına da değineceğim. Ayrı bir sektör haline gelen ve ülke ekonomisinin önemli bir saç ayağını oluşturan girişimciliğin daha iyi bir seviyeye gelmesini diliyor, tüm iş dünyasına huzurlu ve mutlu bir ay diliyorum.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ