Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Şirketlerimizde Doğru Ekipler Oluşturmak


Haziran 2016 - 187. Sayı
Bu makale 2016-06-24 17:19:43 eklenmiş ve 553 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

İyi bir takım oluşturmak, sadece spor dallarında değil, iş yerlerinde de başarının temel koşuludur. Birbirleriyle uyumlu ve birbirlerini tamamlayan çalışanlar iyi bir takımın asgari şartlarıdır.  İşinde ehil insanları bulmak kadar, düzgün ve doğru kişilikleri bulup onlarla çalışmak, son derece önemlidir. Son derece basit gözüken bu durum, işe alım profesyonelleri tarafından göz ardı edilmekte ve böylece şirket içinde çatışma kültürünü besleyen uyumsuz bir takım oluşturmaktadır.


Alınan çalışanın doğru insan olduğuna hiçbir zaman yüzde yüz garanti veremeyiz. Bu garantiyi veren, aldanır. Sadece bu oranın yüzde yüze yaklaşması için şirket sahipleri , yöneticiler ve biz danışmanlar olarak bazı araçları kullanmak üzerimize vazifedir.


İyi bir takım oluşturmak, sadece spor dallarında değil, iş yerlerinde de başarının temel koşuludur.


Bunlardan biri doğru mülakat teknikleridir. Bir adayı belki  yarım saat, bir saat içinde  tamamıyla tanımak mümkün değildir ama doğru soru ve tekniklerle adayın pozisyona uygun olup olmadığını anlamak ve adayın temel özelliklerini anlamak, pekala mümkündür. Mülakat temel araç olup gereklidir ama öncesinde ve sonrasında yan araç ve tekniklerle desteklenmesi elzemdir.


Mülakat öncesinde doğru ilan vermek ve başvurulardan doğru aday taraması yapmak önemlidir. İlanların ne çok abartılı ne de yetersiz olmamalıdır. İlanda işin tanımı verilmeli, adayın özelliklerinin çerçevesi çizilmelidir. İstediğimiz niteliklerin üzerinde veya altında kalmamalı ve istemediğimiz adayların başvurularının mümkün mertebe önüne geçilmelidir.  İyi dizayn edilmiş, uygun bir ilan, bir sonraki aşama olan tarama adımında işimizi çok kolaylaştıracaktıracaktır.


Mülakat temel araç olup gereklidir ama öncesinde ve sonrasında yan araç ve tekniklerle desteklenmesi elzemdir.


İşe alım konusu sonra derece önemli bir konu olup, danışman olarak bu konuda çok sayısıda sorun ve soru ile karşılaşmaktayım. Bundan sonraki yazılarımda kendi tecrübelerimi aktarmaya devam edeceğim. Sizden gelecek sorular da beni çok memnun eder.  Bundan sonraki yazılarımda bana ışık tutar.


Herkese hayırlı bir Ramazan ayı ve akabinde de güzel bir Ramazan Bayramı dilerim.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ