Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Gordion Düğümü


Haziran 2016 - 187. Sayı
Bu makale 2016-06-24 10:58:17 eklenmiş ve 699 kez görüntülenmiştir.
Atilla YEĞİN

Gordion düğümü bir efsane ile ortaya çıkmış ve ünlenmiş bir düğümdür. Ortaya çıkışı Frigya şehrine giren ilk kişinin kral olmasını isteyen halk ile başlar. Şehre ilk giriş yapan Gordios ise başkent Gordion’a yerleştikten sonra arabasını şehrin merkezine bağlar ve öyle bir düğüm atar ki asla ipin ucu görünmez. Gordios ise halkından bunu çözmesini ister. Zaman geçse de bir türlü düğüm çözülemez. Hatta düğüm o kadar çok ünlenir ki düğümü çözenin Asya hakimi olacağı düşüncesi yaygınlaşır. Daha sonra şehre gelen Büyük İskender düğümü çözmek için başına geçer. Fakat sabırsızlanıp kılıcını çıkartarak düğümü keser ve düğümü çözmüş olur. Hatta İskender’in elemsiz bir hastalıktan ölmesinin nedeni olarak sabırsız olması bile ileri sürülmüştür. Eğer düğümü sabırla çözseydi ölmeyeceği düşünülürdü. Burada diğer bir fikir de sonuç üzerine kurulmuştur. Önemli olan düğümü çözmek ise İskender düğümü çözmüş ve arabayı almıştır. Kimileri ise buna itiraz ederek düğümü çözmesi gerektiğini düşünür. 


Şöyle geriye bakıp neler olmuş bir yıl içinde etrafımızda diye baktığımda 2015 Temmuz ayında yazdığım ‘’ORTADOĞUNUN KALBİ HALEP DÜŞMESİN’’ başlıklı yazımda bahsettiğim Biladü’ş Şam nasıl Ortadoğu’nun kalbi ise Halep şehri de Bilad-ı Şam topraklarının neredeyse her açıdan merkezi bir bakıma da tüm Ortadoğu ve Arap dünyasının özetidir. Bu hususiyetlerinin yanı sıra harita üzerindeki yeri itibariyle Halep şehri emperyalist saldırı karşısında oluşan fiili direniş ekseninin en kritik mevziisidir diye tarihe not düşmüştük. Suriye’de ve özelinde Halep ve kuzeyinde planlanan operasyon devam etmekte. Özellikle Rus uçağının düşürülmesi neticesinde bölgedeki güçler dengesinin değişmesi olayların seyrini farklı mecralara doğru aktardı. Malumunuz üzere bu süreçte oyun kurucular tüm bu coğrafya da Sikes Picot’un devamında yeni paylaşım planlarını işleme koydular. Türkiye’nin kendi içerisindeki kanayan yarası çözüm süreci ile bir merhaleye gelmişken tam barış umudu ve yeniden huzurlu bir ortamın tesisi mümkünken bu odaklar kuklacıların iplerini oynatması ile oyunu yeniden değiştirdiler. Akabinde son altı aydır Doğu ve Güneydoğu illerimizde yaşanan Hendek Savaşları ve özerklik safsataları ile masayı dağıtan terör örgütü kıra dayalı gerilla tipi savaşdan şehir savaşına evirdiği savaşı tabi ki bölge de yaşayan halkın çoğunluğunun yüz vermemesi, devletin şiddetli üzerine gitmesi sonucu mağlup oldu. Sorun bitti mi, bunlarda oyun ve fırıldak biter mi? ABD, Almanya ve Fransa ittifakı PYD üzerinden güneyimizden bizi çevreleme operasyonuna devam ediyor. Geçenlerde uluslararası ilişkilere kafa yoran bir arkadaşım paylaşmıştı oradan aktaracak olursak. Onun perspektifinden Dünya’da oyun kuran aktörleri farklı bloklar halinde gösermek istediğimizde aşağıdakiler gibi üç ayrı blok çıkmakta, 


“İngiltere-İsrail –Türkiye Bloğu

Rusya-İran-Çin Bloğu

ABD-Vatikan

(Fransa-Almanya-İtalya) Bloğu, 


İngiltere-İsrail –Türkiye bloğu eğer Rusya-İran-Çin Bloğunu kendi tarafına çekerse savaş 4 yıl içinde biter. İngiltere-İsrail –Türkiye savaşı kazanır. Sonra bu blok’dan Türkiye ayrılır kendi bloğunu oluşturur ve İngiltere ve İsrail ile finalde çarpışır. ABD-Vatikan(Fransa-Almanya-İtalya) Bloğu eğer Rusya-İran-Çin Bloğunu kendi tarafına çekerse savaş 20 yıl daha uzar. İsrail-İngiltere tüm desteğini Türkiye’ye vermek zorunda kalır ve savaşın sonucunu biz tayin ederiz. Rusya-İran-Çin tarafı güç olarak ikiye ayrılırsa; şuanda olduğu gibi Türkiye 2020’ye kadar olan savaşı kaybeder. Sonraki dönem ise kritik. Türkiye ilk tercih olarak Rusya-İran-Çin’i blok olarak İngiltere-İsrail–Türkiye‘ye yaklaştırmak zorunda veya 2.tercih olarak Rusya-İran-Çin tarafını ABD-Vatikan(Fransa-Almanya-İtalya)‘nin kucağına atacak. Davutoğlu ve ekibi 2.tercihi yaptı. Pek tutmadı. Rusya-İran-Çin‘i ABD-Vatikan (Fransa-Almanya-İtalya)’nin kucağına atmaya çalışırken Rusya-İran-Çin ikiye bölündü. Yani plan uygulanırken ters tepti. Devlet şimdi ilk tercihe geri döndü.. Rusya-İran-Çin‘nin güç olarak ikiye ayrılması; Rusya, İran, Çin’in farklı bloklarda yer alması, İsrail ve İngiltere’nin; Türkiye ile top gibi oynamasını sağlıyor. Her alanda bizi kendilerine mecbur bırakıyorlar. Bu duruma karşı Türkiye Dış politikasını yenileyecek..’’ Bu sebeble bize büyük zararlar veren Rusya ile ilişkilerimizin düzelmesi için yapılan temaslar İsrail’le yapılan diplomasi hep bunların işareti. Yoksa Suriye’de savaş şiddeti ile devam ederken savaşın burnumuzun dibine kadar gelmesi PYD ile güneyimizde bir kuşakla çevrilmemiz neticesinde  manşetleri işgal eden Türkmendağı düştü haberleri devamında ertesi sabah El Nusra’nın desteği ile mücahitlerin bazı noktaları Türkmendağı’nı da tekrar ele geçirmesi ile bir oraya bir oraya cepheler el değiştirmekte. Fakat Esad ve Ruslar daha ağır bir saldırı yapsaydı orada Türkmen varlığı ortadan kalkardı. Güç odakları tüm bu paradokslara rağmen orada bir süre daha savaşın sürmesini istiyorlar. Bu net...Türkiye’de istiyor, Rusya’da istiyor. Başka bir haberde de Esed’le Hizbullah taraftarlarının çatıştığı bilgileri yayılıyor. İşte yazının başlığında konu ettiğimiz ‘’Gordion Düğümü” efsanesinde olduğu gibi bu savaş nasıl bitecek bu düğüm nasıl çözülecek ve kim çözecek hep beraber göreceğiz. 


Hayırlı işler dileği ile rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ