Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Tek Şans Kupa


Mayıs 2016 - 186. Sayı
Bu makale 2016-05-25 17:55:55 eklenmiş ve 577 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Türkiye Süper Ligi geçen hafta oynanan maçlardan sonra sona erdi. Beşiktaş ligi şampiyon olarak bitirdi. Beşiktaşı şampiyonluğundan dolayı tebrik ediyor şampiyonlar liginde başarılar diliyorum. Mersin, Sivas ve Eskişehir ligden düşen takımlar oldular. Galatasaray son maçında Kayserisporu 6-0 gibi farklı kazanmasına rağmen ligi 6.sırada tamamlayarak UEFA’ ya katılıp ceza çekme şansını kupa finaline bıraktı. Eğer Galatasaray kupayı alırsa UEFA’da ceza çekme şansı olacak. Kaybettiği takdirde ise o şansını da kaybedecek. 


Sizlere geçen sezonu Galatasaray açısından özetlemek istiyorum. Galatasaray sezona takımı şampiyon yapan Hamza Hoca ile başlamıştı. Ancak Rize deplasmanındaki son dakika mağlubeyitinden sonra Galatasaray’ da müthiş bir düşüş trentine girdi. Bu düşüş lig sonuna kadar sürdü. Yönetim bu düşüşün nedenini Hamza Hoca olarak düşündü ve birçok insanın içine sinmemesine rağmen Hamza Hocayla yollar ayrıldı. Yerine Türkiyenin en tecrübeli ama artık kariyerinin sonuna gelmiş Mustafa Denizli getirildi. Mustafa Denizli yeni bir umuttu. Tecrübesini ortaya koyacak ve kötü gidişatı tersine çevirecekti. Ancak öyle olamadı ve Mustafa Hocada kötü gidişatı değiştiremedi. Çünkü aslında sorun hocalar değildi. Galatasaraylı futbolcular adeta oynama hırsını kaybetmiş ruhsuz bir takım halini almıştı. Hiçbirşey futbolcuları ateşleyemiyordu. Bundaki nedenler bana göre geçen sene ve yakın senelerde kazanılan şampiyonluklar, futbolcular arası iç bölünme ve kulüb yönetimindeki başarısızlıklar diye sayabiliriz. Bu ana nedenlerden dolayı Mustafa Hoca’nın gidişatıda çözüm olamadı olamazdı. UEFA’ dan alınan ceza ise moralleri daha da bozdu. Açıkçası bu ceza kanımca Galatasaray’ın hayrına olmuştur. Artık kulüb olmayan parasını çarçur edemeyecek ve ayağını yorgana göre uzatacak. Bu uygulamalar tüm kulüblerimizin yararına olacaktır. 


Şimdi artık tek amaç kaldı oda UEFA cezasını önümüzdeki sene çekebilmek için kupayı almak. Rakip lig ikinicisi  şampiyonlar liginde ön elemeye katılma hakkı kazanmış ezeli rakip Fenerbahçe. Takımların pozisyonlarına baktığımız zaman Galatasaray için bu kupa çok daha önemli. Ancak Fenerbahçe’de herzamanki gibi Galatasarayla  oynayacakları kupa finalini es geçmeyecektir. Hem kupayı kazanmak isteyecek hemde en büyük rakibinin Avrupa kupalarına bir sene daha katılamama şansını zorluyacaktır. Bütün bu etkenler kupa finalini çok önemli ve stresli hale getiriyor. Galatasaray şuana kadar ezeli rakibine karşı sahada kupa olan tüm maçlarını kazanmış. Hiçbir finali kaybetmemiş. Ancak bu ölçü olamaz. Maçlar oynanmadan kazanılamaz. Ayın 26 sında saat 23:00 sıralarında maç bitmiş olacak ve biz kimin kupayı aldığını görmüş olacağız.

Gelecek ay görüşmek dileğiyle


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ