Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Trabzonspor da Yenilenme


Mayıs 2016 - 186. Sayı
Bu makale 2016-05-25 17:55:15 eklenmiş ve 747 kez görüntülenmiştir.
Dr. Yasin Duran

Trabzonspor bu sene bir değişim için düğmeye bastı. Öncelikle yönetim ve yönetim anlayışı değişti, fakat sadece bu değişim Trabzonspor’u hedeflerine ulaştırmak için yeterli değil.Değişen Yönetim Kurulu gerginlik siyaseti yapmıyor, yapmamaya çalışıyor ancak federasyon, PFDK, tahkim kurulu ve MHK’ı bunu görmezden gelip Trabzon spor camiasını gerginliğe, şiddete yöneltmeye çalışarak, taraftarı sahaya çekerek olay çıkarttırarak, oluşacak hükmen mağlubiyetlerle  Trabzonspor’u küme düşürmeye çalışmaktadır. Başkan Usta ve yönetim buna alet olmamak için son derece dikkatli davranmaya çalışıyor ancak tribündeki taraftarlar TFF’nin tetikçisi hakemlerin tahriklerine uyarak şiddet göseriyor ve en sonunda da zararı gören Tranzonspor oluyor.


Taraftarın takıma tek zararı bu değil tabiki, taraftar tribünlerde takımı desteklemek yerine baskı, küfür vs ile oyuncuların elini ayağına dolaştırıyor, bu nedenlede oyuncular kapasitelerinin çok altında futbol oynuyorlar bu da sonuçlara yansıyor ve görüldüğü üzere takım şampiyonluğa oynamak yerine küme düşmemeye oynuyor, geçtiğimiz birkaç sene içerisinde  Trabzonspor da forma giyip kovulan oyuncular süper ligin diğer taklımlarında iyi performanlar göstermektedirler. Ben bunun tribünlerden kaynaklandığı kanaatindeyim. Mesela ilk 11 inde Trabzonspor’dan kovulan 5 oyuncu oynayan Akshisar Belediye

sporla  kupa ve ligde oynadığımız maçlarda 2 mağlibiyet, bir beraberlik alabildik. Bu böyle giderse, TFF, MHK, hakemler ve Trabzonspor taraftarının katkıları ile birkaç sene içinde Trabzonsporumuzu süper ligde izleyemeyecek duruma gelebiliriz. Bundan sonrada ah vah ile sonuç alınamaz.Başkan Usta ve arkadaşları tribüne gelecek taraftar profilini, kime bilet satacaklarını planlayıp, mümkün olduğu kadar psikopat davranışlı kimselere değilde eğitimli, aklı başında, Trabzonspor’u sevmenin hakeme, rakip oyunculara hatta kendi oyuncularına hakaret, küfür emek olmadığnı bilen insanları tribünlere çekmenin yollarını aramalılar, ya da maçlar seyircisiz oynamayı tercih etmeliler.


Yönetim mevcut oyuncuların % 75’ini gönderecektir.  Takımda kalacak oyuncular, Onur, Esteban, Cavanda, Mehmet, Yusuf, Muhammed Demir, Okay, Aytaç,  Güray  ve Rize maçında oynayan genç oyuncular olmalıdır. Kiralıklardan Zeki, Mustafa Akbaş, Uğur Demirok  takımda kalmalıdır. Ancak bundan sonra transfer edilecek oyuncuların seçimi, kadro mühendisliği doğru yapılmalıdır. Astronomik yıllık garanti ücret diye bir şey olmamamlıdır, futbolcular performansa göre paralarını almalılardır. Rizespor maçında görev alan genç, altyapıdan yetişmiş oyuncular yakında kalmalı bunların yanına 18 kişiden oluşan tecrübeli yerli-yabancı oyuncu  kadrosu kurmalıdır. Özellikle yabancı oyuncu seçiminde karakterli, işini hep ciddiye alan ülkelerin oyuncuları (Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İsveç …) seçilmeli ayrıcada pahalı oyuncu seçimi yapılmamalıdır, zaten  kulüp maddi olarak çok zor durumda, UEFA kriterlerine uymak lazım, şov olsun diye pahalı transfer yapmamalıyız.


Yeni sezonda ; yeni stad, yeni yönetim, yeni oyuncular ve yeni taraftar, adil TFF, adil MHK, adil PFDK, adil tahkim kurulu oluşursa o zaman gerçek Tranzonspor’u izleyebiliriz.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ