Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Bağımsız Denetime Tabi Olma Limitleri Azaltıldı


Nisan 2016 - 185. sayı
Bu makale 2016-04-26 11:41:29 eklenmiş ve 671 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

Geçtiğimiz Mart ayında Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla bağımsız denetime tabi olmaya ilişkin kriterler aşağıya çekilmek suretiyle 2016 yılı için bağımsız denetim kapsamı genişletilmiştir.


Denetime ilişkin AB direktifinde aktif toplam, net satış hasılatı ve çalışan sayısı olmak üzere 3 kriter belirlenmiş olup, geçmiş 2 yılda söz konusu 3 kriterden 2 sini sağlayan şirketler bağımsız denetime tabi olmaktadır. 


Bu kapsamda; 19 Mart 2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla 2016 yılı için bu kriterler şöyledir :


-Aktif toplam 40 milyon TL ve üzeri

-Net satış hasılatı 80 milyon TL üzeri 

-Çalışan sayısı 200 kişi ve üzeri. 


Dolayısıyla 2014 ve 2015 yıllarında söz konusu 3 kriterden herhangi ikisini sağlayan şirketler 2016 yılında bağımsız denetime tabi olacaktır. 


6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun getirdiği yeniliklerden birisi şirketlerin bağımsız denetimi olup, bağımsız denetime tabi olacak şirketleri belirleme yetkisi Bakanlar Kuruluna verilmiştir. Bakanlar Kurulu her yıl bağımsız denetime tabi olacak şirketleri belirlemektedir. 


Bağımsız Denetim, Türkiye Denetim Standartlarına göre yapılmakta olup, söz konusu standartlar Kamu Gözetimi Kurumu tarafından uluslararası standartlarla uyumlu olarak oluşturulmuş ve Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe konulmuştur. 


Bağımsız Denetim Nedir?

Bir işletmenin finansal tablolarının ve diğer finansal bilgilerinin, finansal raporlama standartlarına uygunluğu ve doğruluğu hususunda, gerekli bağımsız denetim teknikleri uygulanarak denetlenmesi ve değerlendirilerek bir rapora bağlanmasıdır.


Bağımsız denetim, Kamu Gözetimi Kurumu tarafından yetkilendirilen “Bağımsız Denetim Kuruluşları” ve “Bağımsız Denetçiler” tarafından yapılmaktadır.


Yeminli Mali Müşavir Denetimleri de dış denetime girer ama vergisel açıdan yapılan denetimler için Bağımsız Denetimin yerine geçmez. Bağımsız Denetimin yükümlülüğü kaldırmayacağı gibi, bu ihtiyacı da karşılamaz.


Yukarıdaki limitleri karşıladığı takdirde Limited Şirketler de bağımsız denetime tabidir.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ