Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Eve Dönüyoruz


Mart 2016 - 184.Sayı
Bu makale 2016-03-23 16:15:11 eklenmiş ve 929 kez görüntülenmiştir.
Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Beklenen gün geldi... Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Vodafone Arena’nın açılış tarihini 11 Nisan 2016 Pazartesi günü olarak açıkladı. Evet başlıkta da bahsettiğimiz eve dönüş tarihimiz klüp başkanı  Fikret Orman tarafından bizlere müjdelendi. Yeni adı Vodofone Arena eski adıyla İnönü stadının tarihinden bahsedelim biraz. İstanbul’da futbol karşılaşmaları 1910’lu yıllardan başlayarak 1928’e kadar eski Union Club Sahası’nda, 1929-1947 arasında da Fenerbahçe Stadı ile Taksim Topçu Kışlası avlusunda yapılan Taksim Stadyumu’nda oynanmaktaydı. İstanbul’daki ilk statlar ahşap ve tek tribünlü Fenerbahçe ile Beşiktaş ile Ortaköy arasındaki ilkel görünümlü Şeref Stadyumu’ydu. Taksim Kışlası’yla birlikte buradaki top sahası da kaldırılınca İstanbul’a büyük ve modern bir stat yapımı önem kazandı.


1939’da İtalya’dan davet edilen ve bu konuda uzmanlığı bulunan stadyum mimarı Paolo Vietti Violi, mimar Fazıl Aysu ve mimar Şinasi Şahingiray’la birlikte stadyum için seçilen Dolmabahçe Sarayı’nın eski has ahırlarının bulunduğu yere uygun bir plan hazırladı. Stadyumun temeli, 19 Mayıs 1939’da Dolmabahçe Sarayı’nın eski has ahırlarının bulunduğu arazide atıldı.


BJK İnönü Stadyumu diğer adıyla Dolmabahçe Stadı , İstanbul Boğazı kıyısında, Beşiktaş ile Kabataş semtleri arasında 1947 ile 2013 yılları arasında hizmet vermiş stadyum. Stadyum 2004 yılında yenilenerek, kapasitesi 32.086’ya çıkarılmıştır. Uzun yıllar Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş takımlarının maçlarında kullanılan stadyum, Beşiktaş’ın yeni stadyum projesi kapsamında 2013 yılında yıkılmıştır. Sonrasında modern bir yapıya kavuşturularak futbolun hizmetine devam edecek 11 nisan 2016 da inşallah evimize dönmüş olacağız. Tabi şimdi tamamen futbola hizmet edecek. Önceki stad diğer amatör  sporlara da hizmet ediyordu. Gençlik yıllarım da Stadın tartan pistinde az 400 metre düz ve 400 engelli yarışmalarına girmedik. Fakat en büyük heyecanlarımızı çocukluğumuzda maça bedava girmek için stadda sandöviç sattığımız günlerde yaşamışızdır. Hey gidi günler hey. Eve dönüyoruz bekle bizi 

Dolmabahçe

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ