Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Amerikan Reformu


Mart 2016 - 184.Sayı
Bu makale 2016-03-23 15:07:42 eklenmiş ve 747 kez görüntülenmiştir.
İsmail Güzel

Silikon vadisinin temelleri 19.yüzyıl başlarında bölgede kurulmuş dünyanın en prestijli ve günümüzde halen marka bilinirliği bakımından en popüler üniversitelerinden biri olan stanford üniversitesiyle birlikte atılmış olup günümüzde de gündelik hayatta kullandığımız yazılımlardan,yazıcılardan dizüstü,masaüstü ve diğer teknolojik araç ve gereçlerin isim babaları olan dönemin ilk mezun öğrencileri tarafından kurulmuştu.


Stanford mezunları olan David Packard ve William Hewlett  Kaliforniya eyaletinin Palo Alto şehrinde bir garajda ilk elektronik şirketlerini kurmuşlardı . Bu garaj daha sonra “ Silikon Vadisi’nin doğduğu yer “ olarak anılacaktı.Takip eden yıllarda da Stanford üniversitesi, Silikon Vadisini dünyanın en yenilikçi,üretken, yüksek teknoloji bölgelerinden biri haline getirmişti ve birçok şirketin oluşumunda, gelişmelerinde ve  üretmelerinde de büyük rol oynamıştı.


1970’lerin başında,İnternetin babası olarak bilinen profesör Vinton Cerf ,bir meslektaşı ile birlikte bilgisayarlar arasında internet iletişimi için standart hale gelecek olan ,Geçiş Kontrol Protokolü,İnternet Protokollerini (TCP / IP) geliştirmiştir . 1980’li yıllarda ise John Cioffi ve öğrencileri geleneksel telefon hatlarını kullanarak hızlı veri aktarımı gelişimine yol açan DSL teknolojisini bulmuşlardı. 1991 yılında, fizikçi olan Paul Kunz ,Dünyayı Çevreleyen Ağ’ın (WWW) bulucusu olan Tim Berners’ten etkilenerek , ABD’de ilk web sunucusunu kurmuştur .


İnternet , elbette Silikon Vadisi’nin hikaye merkezidir. Sergey Brin ve Larry Page 1990’larda yüksek lisans öğrencileri iken pöpüler link puanlama(page rank) algoritmasını geliştirip Google’ı , internetin en popüler arama motoru ve dünyanın en etkili şirketlerinden biri haline getirmiş olup ilk adımı da Stanford’da atmışlardı. Eski mezunlar Jerry Yang ve David Filo Yahoo’u kurmuşlardı, bunun yanı sıra Stanford’la güçlü bağları olan diğer efsanevi Silikon Vadisi şirketleri sisko sistemleri(Cisco Systems) ,HP teknoloji şirketler gurubu (Hewlett-Packard),Başta ABD ve Avrupa ülkelerinde en çok kullanılan muhasebe ve kasa programı olarak öne çıkan İntuit , silikon grafikler(Silicon Graphics) ve Microsoft’un en büyük rakiplerinden biri olan Java ve Oracle teknolojisini bulan ve geliştiren(Sun Microsystems)ve daha ismini sayamadığımız gündelik hayatımızda hergün heryerde kullandığımız bir çok teknolojinin doğduğu ve geliştiği yerdir .


1993 ve 2001 yılları arasında ABD başkanı olan Bill Clinton’ın siyasi gündemlerinden biri de bilgi teknoloji devrimini kullanarak ,Amerikalıların hayat kalitesini arttırmak ve ekonomiyi canlandırmaktı.Bilim ve teknolojide akıllı yatırımlar yaparak yeni Amerikan ekonomisini inşa etmişler ve ülke olarak gücüne güç katmışlardı.

 

 Bir Dönemin Başlangıcı 

Teknolojinin ülkemizde de,özellikle 2023 Türkiye vizyonu ile birlikte artık öneminin daha büyük olduğu ve toplumun her kesiminde,tüm meslek kurumlarında kullanılan çözümler sunan bir araç haline geldiğini bilmekteyiz.Aynı zamanda teknoloji uzun vadede ekonomik ve toplumsal gelişmenin de en belirgin öğelerinden biridir.Teknoloji, bu gelişimin hızını ve yönünü etkilemenin en büyük araçlarından biridir.

 

Teknoloji,günlük hayatımızda kullandığımız  ve elimizden de düşürmediğimiz hayatımızın neredeyse olmazsa olmazı haline gelen,günlük yaşantımızı düzene sokmamıza yarayan en büyük yardımcımız hatta bize arkadaşlık yapan sanal bir dosttur.Günlük yazışmalarımız,banka hesaplarımızın takibi,gazete,kitap yada anlık görüşmelerimizde kullandığımız renkli bir araç haline gelmiştir. Bugünün Türkiyesinde, küçük ve büyük ölçekli işletmelerde bilgisayar kullanarak çalişan nitelikli eleman sayısının her geçen gün arttığı görülmektedir.Bilginin ve teknolojinin bu işletmelerde daha geniş alana sahip olmakla beraber özellikle kobilerde daha az maliyetle ve daha rahat çalışabilme imkanınıda vermektedir.Teknolojiyi daha yoğun halde kullanan firma calişanları teknoloji sayesinde ofis otomasyonu,raporlama, doğru, akıcı ve hızlı yorumlama yeteneklerini kazandıkları görülmektedir. 


Bilgi Teknolojilerine,gerekli, doğru ve akıllıca yapılacak yatırımlarda genel olarak, iş kalitesinin yükselmesi çalışanların verimliliğinin arttırılması, harcama bütçelerinin minimuma düşürülmesi, müşterilere daha kaliteli satış ve hizmet sunulması, bilgi kaynaklı yeni ürünlerin geliştirilmesi ve rekabet gücünün arttırılması gibi konularda işletmeler için önemli katkılar sağlamaktadır.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ