Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Markanın Yol Haritası


Şubat 2016 - 183.Sayı
Bu makale 2016-02-25 11:22:53 eklenmiş ve 673 kez görüntülenmiştir.
Kemal YAMANKARADENİZ

Marka konusunda yapılan çalışmaların son günlerde hız kazanmış olması ülkemiz adına sevindiricidir. Marka oluşturmada bilmemiz gereken en önemli unsur bu uzun yolculuktaki sabır ve kararlılıktır. Oluşturduğunuz bir markanın firmayı taşıyan bir güce erişebilmesi için marka tanıtımı ve ilişki kurallarının çok net olarak belirlenmesine ihtiyaç vardır. 


Bu aşamada marka tanıtımını sadece reklamla sınırlamanın yanlışlığı marka sahiplerine dezavantaj getirmektedir. Markanın müşteri ilişkilerini yönetmenin gerekliliği de ortaya konulmalıdır. Uzun bir zaman alan marka oluşturmanın sonrasında sürdürülebilir olması da büyük bir sorumluluk işidir.


Sanayici ve iş adamlarımızın bizzat kendilerinin bu yol haritasının çizilmesinde yer almaları son derece isabetli olacaktır. Zira bu çalışmalar firmanın geleceğinde yer alacak değerlerinin oluşturulması anlamına gelmektedir. Ucuz iş gücünün tehdit olarak kullanıldığı günümüzde sattığımız ürüne değer katacak tek yol marka kullanımından geçmektedir.


Marka sadece bir kelime veya işaret değil müşterisinin sadık kaldığı, sadakatin oluştuğu bir değer ve güvendir. Bu değeri sürekli kılmak için tanıtıma ağırlık vermek gereklidir. Amacımız farklılık oluşturmaksa bunun yolu da markalaşmaktır. Markalaşmak için çok büyük maliyetlere ihtiyaç olmadığını büyük markaların kuruluşlarında görebiliyoruz. Küçük bir işletme olarak kurulan fakat markalaşma kararlılığı gösteren firmaların başarı hikâyelerini her zaman duyabiliyoruz. 


Müşteri kitlesinin belirlendiği ve bu hedefe yönelik çalışmaların yapılacağı her marka mutlak surette doğru adımlarla markalaşma merdivenlerinden yukarı doğru çıkmaktadır. 


Son günlerde finansal enstrüman olarak düşünülen maddi olmayan varlık teminatı markalar öncelikli olarak değerlendirilecek varlıklardandır. 


Bu nedenle bu değerin artışını sağlayan marka yolculuğunun yol haritasını doğru çizenler bu süreçte başarılı olacaktır. 


Bu sürecin önemli olan kısmı ise doğru stratejik kararlarla sağlıklı olarak işletilmesi ve yatırım yapılırken kaynak israfına yol açmadan yola devam edilmesidir. Sonuç olarak marka etkin olarak kullanıldığında firmaların zenginleşmesine zemin hazırlayan bir hak olduğunu unutmamalıyız.


Güzel günler geçirmeniz dileklerimle.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ