Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Santranç ve Yaşam


Şubat 2016 - 183.Sayı
Bu makale 2016-02-25 11:15:02 eklenmiş ve 678 kez görüntülenmiştir.
Nurgül YILDIRIM

Anne ve babalar çocuklarının zihinsel, bedensel ve duygusal anlamda gelişmesi için her türlü imkanlarını zorlayarak gerekli ortamları sunmaya çalışırlar. Özellikle çocuklarının okul öncesi ve okul dönemlerinde buna daha çok dikkat ederler. 


Satranç sporu da yıllardır  her kesin bildiği gibi bu alanda özel bir yere sahiptir. Ve tüm dünyada da kabul edilmiş bir spordur.  Hem iyi bir vakit geçirmek hem de zihinsel gelişimlerini artırmak için  oynanan bir oyundur. Son yıllarda okul öncesi ve okula yeni giden öğrencilerden başlayarak ilkokullarda satranç sporunun öğretilmesi üzerinde  çok durulmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın satrancı seçmeli ders olarak eğitim programına alması  Türkiye Satranç Federasyonu ve İş Bankası‘ nın destekleriyle satrancın yaygınlaşması  bu kapsamda  yapılan projeler satrancın önemini daha da artırmıştır. Böylece kişinin satrancı yaşamla  ilişkilendirilerek öğrenmesi erken  yaşlarda başlamış olmaktadır.


Benjamin Franklin “satranç bir tür yaşam, yaşam bir tür satrançtır” diyerek satranç ile yaşam arasında sıkı bir benzerlik olduğunu söylemiştir. Hayatımızda yaptığımız doğru yada yanlış tercihler her şeyimizi etkiler. Doğru düşünüp doğru karar verebilme veya sonraki adımlarda nelerle karşılaşacağımızı düşünme bize birtakım önlemleri almamızda yardımcı olur. Satrançta da aynı şekilde oyuncu yapacağı hamle öncesinde nasıl gelebilecek karşı hamleleri düşünüyorsa bizimde sonraki adımları düşünmemiz ve ona göre adım atmamız gerekecektir. Kısaca ileriyi düşünme, yapacağı işin sonunu görme ve değerlendirme özelliğinde dolayı satranç hayatımızda  önemli bir rol oynar.  


Herkesin kabul ettiği gibi matematik , hem sosyal bilimler hem de fen bilimleri eğitimi açısında önemli bir derstir ve satranç ile arasında çok önemli bir ilişki vardır. Satranç problem çözme yeteneğini geliştirmek için mantık  algılama, analiz edebilme yeteneklerini geliştirmesi bakımından öğrenme isteğine ilişkin daha fazla ilgi uyandırır.


Satranç oyunu 64 kareden ve  geometrik şekillerden oluşan bir alan üzerinde oynanmaktadır.  Ayrıca taşların hareketleri ( at  - L  harfi gibi, kale  + işareti  gibi )  geometrik şekillerle ilgilidir. Taş sayısı ve kare sayısı da matematiksel olarak ideal bir  sayıdadır.


Satranç bir çeşit zeka oyunudur  diyebilir miyiz ?

Gardner satrancın strateji ve hesaplamalara dayanması sebebiyle mantıksal zeka ile ilişkisi olduğunu söylemektedir.


Yapılan araştırmalar satrancın 4 ve 6 yaş grubundaki çocukların zeka  gelişimine katkısı olduğunu , odaklanma ve konsantrasyonu artırdığını, görsel ve ileriyi düşünme, analiz edebilme kabiliyetini  ve özgüveni geliştirme açısından önemli bir rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Bu özelliklerden dolayı da okullarımızda tercih edilen en önemli oyunlardan biridir satranç. Başarıyı yükseltmesinin yanında IQ seviyesini de artırması yapılan araştırmalar sonucunda  görülmektedir. Çocuklarımızın sosyalleşmesinde de büyük ve önemli katkılar sağlayan satrancın dikkat dağınıklığı olan çocuklar üzerinde de etkili olduğu açıklanmıştır.


O zaman yapmamız gereken tek şey çocuklarımıza “SATRANCI ÖĞRETMEK“   olmalıdır.


Peki satrancın hayatımıza kattığı değerler  nelerdir ?

• Odaklanma ve konsantrasyonu artırır


• Diğer derslerdeki başarıyı olumlu etkiler


• Görselleştirme ve canlandırma yeteneklerini geliştirir


• Analiz kabiliyetini geliştirir


• Planlama yeteneğini artırır


• İlk seçeneğe değil diğer seçeneklere de bakmayı sağlar


• Büyük resme odaklanmayı teşvik eder


• İleriyi düşünebilme, sabırlı olma, her davranışın düşünceli olmasını sağlar


• Kişiyi daha iyi davranışlar sergilemeye teşvik eder


• Kişinin kendini daha iyi tanımasını sağlar, özgüveni artırır


• Kavramsal öğrenme yeteneğinde artış sağlar


Ebeveynler olarak  eğer  geleceğimiz çocuklarımız  diyorsak  geleceğimiz için bizler de doğru hamleler yapmalıyız. Çocuklarımızın  öğrenmek ve çalışmaktan zevk alma duygularını geliştirmenin yollarını mutlaka aramalıyız. Çok fazla bilgisayar oyunları oynamaları, vidoları izlemeleri yerine  boş zamanlarını daha eğlenceli ve zihinsel bir spor oyunu  SATRANÇ ile  geçirmeleri, kötü alışkanlıklarından uzaklaşmaları  ve başarılarının artırmaları için onları doğru yönlendirmeliyiz.


 Biraz sabır, biraz  disiplin verebilmek, zaman yönetimini kazandırmak, hayatta  kazanmanın ve kaybetmenin de olabileceğini vurgulamak, ileriyi düşünme becerilerini geliştirmek  katmamız gereken en önemli kazanımlar olmalıdır.  


BELKİ DE ONLARA VEREBİLECEĞİMİZ EN GÜZEL VE EN DOĞRU  HEDİYE BU KADAR TÜM ÖZELLİKLERİ GELİŞTİRMEKTE DESTEK OLAN SATRANÇTIR  NE DERSİNİZ ?


Sevgiyle  ve sağlıkla kalın…

Mutlu kalın..


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ