Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Anayasa Değişemez mi? (Mahkum değiliz 1982 Askeri Anayasası’na)


Şubat 2016 - 183.Sayı
Bu makale 2016-02-23 12:52:55 eklenmiş ve 671 kez görüntülenmiştir.
Reha Mirsad KARTAL

Kangrene döndü bu konu artık. Beğenmediğimiz, hazırlayanın nerede ise  yüz yaşına kadar yaşayıp değiştiğini göremediği , göremediğimiz bir zorba ürünü anayasa ve değişikliği.


Askerlerin çağın dışında bir zorbalıkla hazırlatıp süngü zoru ile dayattığı bir anayasayı 34 senedir sivil iktidarlar, meclisler değiştiremiyorsak bu bizim ayıbımızdır. 


Hadi 1980’li – 1990’lı yıllar geçti. Hadi 3 Kasım 2002’ye kadar istikrarlı, tek başına iktidar gelmemişti. Hadi 2007’ye kadar askeri vesayet 2014’e kadar da paralel yapı etkisi oldu. Artık Yeter! 317 milletvekili başımızda %49,5’luk güçlü bir iktidar hepsinin de üstünde %52 halk desteği ile seçilmiş cumhuriyet tarihinin en meşru, en güçlü Cumhurbaşkanı var. O zaman ne bekliyoruz?


Ak Parti hala neyi bekliyor? CHP masadan çekilmiş. Şahsen ben çok sevindim. Zira CHP asla askeri anayasanın değişmesini istemez. CHP ancak daha kötü ve milleti zaptu rapt altına alacak, Türkiye’yi geri bırakacak bir anayasa olursa mevcut 1982 anayasasının değişmesine razı olur.


HDP ise zaten Türkiye’ye savaş açmış ve terör örgütüne mühimmat taşıyan bir parti. HDP ile neyi konuşacak Ak Parti? Türkiye’nin paralı düşmanlarının kadrolaştığı bir partidir. Kala Kala bir MHP kalıyor oturup konuşulacak manada. MHP’de bildiğimiz kadarıyla başkanlık istemine karşı! O zaman Türkiye’nin ihtiyacı olan başkanlık ve yeni anayasayı hazırlayıp yanına 16 vatansever milletvekili daha bulup 330’la referanduma gidilmelidir. Ya da; Sayın Cumhurbaşkanımızın hazırlanmış olan anayasayı referanduma götürme yetkisi var bildiğim kadarı ile. Halkımıza gidilir. Halkımızda ne karar verirse baş tacı ederiz. Başkanlığı veya anayasayı  isterse evet der bizde buna uyarız, hayır “ben mevcut kokuşmuş sistemde devam etmek istiyorum” der onada başüstüne deriz.


Kema Tekunu Yuvella Aleykum deriz. Resullullah “Nasıl iseniz öyle yönetilirsiniz” buyurmuştur


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ