Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Eğitimde Yeni Yaklaşımlar “MİND LAB“


Ocak 2016 - 182. Sayı
Bu makale 2016-01-26 16:31:59 eklenmiş ve 721 kez görüntülenmiştir.
Nurgül YILDIRIM

Uzun yıllardır eğitim sektöründeyim  ve halen  özel  bir kurumda meslek hayatımı severek devam ettirmekteyim. Mesleğimdeki zorlukların farkında olsamda  doğru bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Çalıştığım süreç içerisinde, eğitim de yaşanan hızlı değişim modellerine tanık oldum. Ve bu değişimleri yaşarak çeşitli tecrübeler kazandım. Şunu gördüm ve gözlemledim ki en pahalı yatırım eğitime yapılan yatırım ve insana yapılan yatırımdır. Çünkü  eğitim tarih boyunca önemli ve zorlu bir görev olmuştur insanlık tarihinde. Eğitimde hiçbir zaman kaybetme riskiniz olmamıştır. Kişinin bilgi, beceri ve davranışlarını geliştirmek amacıyla planlanmıştır. Çeşitli  uygulamalarla  bireyin kalıcı ve etkili  öğrenmesini hedef alır. Ömür boyu kişi aldığı bu eğitimi sayesinde bilgi, beceri, tutum ve değerleri kazanır ve toplumda bir yer edinir. Bu anlamda kişinin aldığı eğitim kalitesi de yaşam standartlarını , meslek ve aile ortamını belirler. 


Eğiticinin görevi veya  amacı  ise  bireyi  düşünmeye, araştırmaya sorgulamaya, öğrenmeye  ve edinebildiği bu bilgileri kullanmaya yöneltmektir. Öğrenen kişide merak ve ilgi uyandırmak, onlarda güdüleme ve yönlendirme yapmakta birinci görevi olmalıdır. Bunun için tabiî ki ortamlar uygun olmalıdır. Bildiğimiz gibi Eğitim kurumlarımız bu anlamda topluma yön verir ve eğitimdeki gelişmeleri yeni kuşaklara uygun olacak şekilde sunar. 


Eskiden öğretmen merkezli olan eğitim anlayışı, şimdi öğrenci merkezli ve teknoloji eğitim tabanlı olarak sürekli yenileniyor ve geliştiriliyor. Özel Eğitim Kurumları da bu konudaki gelişimleri yakından takip ederek eğitim kadrosuyla birlikte değişimi yakalamaya çalışıyor. Hızla gelişen dünyada ebeveynler çocuklarının eğitim kalitesini artırmak ve güçlendirmek için sürekli bir arayış halindeler. Gerçekten de bu konuda farklı uygulamalar, yöntemler bekliyorlar ve  araştırıyorlar. 


Dünya ülkeleri de gerek kültürel sorunları  çözmede gerekse siyasal, sosyoekonomik sorunları çözmede EĞİTİMİ  bir araç olarak görmektedir. Ancak  hala bir türlü oturamamış olan eğitim sistemimiz istenilen şekilde değildir. Doğru veya  yanlış olarak  uygulanan çok yöntemlerle karşı karşıya da kalınmıştır. Ve sürekli bir değişim içindedir. 


Evet , hızla gelişen ve tüm bilgileri hızla depolayan teknolojik araç ve gereçlerin yaygınlaşması eğitime başka bir bakış açısı kazanmıştır. Bununla beraber ZİHİNSEL  BECERİ ve DÜŞÜNME BECERİLERİNİN geliştirilmesi içinde değişik uygulamalar  son zamanlarda yaygınlaşmaya başlamıştır.      


Bu uygulamalardan biri de “MİNDLAB”  tir. Mind Lab Grubu 1994 yılında kurulmuş olup günümüzde de tüm faaliyetlerini  bir çok  ülkede ve kendi ülkemizde de olmak üzere dikkatleri çeken bir eğitim programları arasında yerini almıştır. 


“MİND LAB“ düşünce oyunlarını kullanarak öğrencilerin düşünme becerilerini geliştiren ve buna bağlı olarak  yaşam becerilerini eğiten ve bir eğitim programıdır. 


“MİND LAB“  Yale Üniversitesi  tarafından yapılmış bilimsel çalışmalarda çocukların bilişsel ve  düşünce becerilerinde (planlama ve uygulama, matematiksel düşünme, yaratıcı ve bilimsel düşünme, taktik ve stratejiler geliştirme, hafıza eğitimi, karar verme ve problem çözme  vb. ) , sosyal ve duygusal (Öz disiplin, Özgüven, kişisel sorumluluk , öfke yönetimi, hatalardan ders alma, duyguların kontrolü, işbirliği ve rekabet yenmek ve yenilmek) gelişimi üzerindeki olumlu etkilerini  kanıtlamıştır. 


Mind Lab Grubu’nun  eğitim felsefesini , ünlü flozof Eflatun ( Platon) un sözleri çok net bir şekilde özetlemiştir. 


“ Çocuklar zor ile değil , oynayarak öğrenmelidirler. “


Mind Lab Metodu, geliştirdiği üst – zihinsel düşüne modelleri sayesinde, farklı düşüne süreçleri ile ilgili farkındalığı yaratarak, bu farkındalık sayesinde sürekli gelişimi sağlamaktadır.


Çalışmakta olduğum Özel Sevinç Eğitim Kurumu da  bu eğitim metodunu ana okulundan başlayarak uygulamakta olup eğitimdeki başarısını ve farklılığını  bu alanda da ortaya koymaktadır. 


Sevgi ve Saglıkla Kalın


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ