Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

“Dili , Dini ,Rengi Ne Olursa Olsun; İYİLER İYİDİR”


Eylül 2015 - 178. Sayı
Bu makale 2015-10-12 15:09:30 eklenmiş ve 1953 kez görüntülenmiştir.
Nurgül YILDIRIM

“ Dili , Dini ,Rengi Ne Olursa Olsun; İYİLER İYİDİR”   Hacı Bektaşi-Veli

                                                                      

Sevgi, barış, kardeşlik, insan hakları, bayrak, vatan,  asker, polis, şehit, ana, evlat kelimeleri bir kez daha anlam kazandı.  Son zamanlarda ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan olaylar,  savaşlar, açlıklar, doğal afetler, ekonomik krizler, ayrımcılıklar, mezhepler arası çıkan anlaşmazlıklar, iç çatışmalar, terör olayları, kadın cinayetleri, çocuk cinayetleri, huzursuzluklar vs.. Neden? Neden yaşıyoruz ki bütün bunları… Kardeşçe yaşamak varken. İster istemez hepimizde ümitsizlik, huzursuzluk ve mutsuzluk… Neyi paylaşmıyoruz bilmiyorum?  Bu memleket için yıllar öncesi zaten yeterince mücadele verilmiş ve bu vatan uğruna kanlar dökülmemiş mi?  Bu vatan hepimizin değil mi? Analar neden ağlasın ki? Hiçbir toplumda din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapılmamalı diye düşünüyorum. Mevlânâ, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Velî gibi düşünürlerimiz de hep insan sevgisi ve barış üzerinde durmuşlardır. Neden bu duygulardan uzaklaşıyoruz ve bu duyguları yok ediyoruz ki? Sevgiden uzaklaştıkça güven ortamından uzaklaşmış ve toplumsal sorunlarında artmasına neden oluruz.

Dolayısıyla kendimizi güvende hissetmediğimiz gibi olaylar karşısında  da daha sağlıklı ve daha mantıklı düşünemiyoruz .Sosyal güven ortamı kaybolmuş, sağlık , eğitim hakları elinden alınmış , saygı ve sevgi kalmamış önce birey ve aileleri sonra da toplulukları düşünürsek huzurlu bir ortamı düşünemeyiz herhalde .Bu da bir ülkenin çöküşü demektir.. Ben ülkemde tüm dünyada huzur, saygı, sevgi ve barış olsun diliyorum.

 Bizler gençlere böyle bir dünya mı bırakacağız?

Önce ailedeki sevgi ve barış dilini iyi kullanmalı ve çocuklarımıza bunu aktarabilmeliyiz. Yani çözüme önce temelde aileden başlamamız gerektiğini bir kez daha hatırlayalım. Gittikçe kaybolan aile kavramını doğru anlayıp sahip çıkalım.

Hayat felsefemizi biraz geliştirip bakış açımızı değiştirebilsek nefret ve kıskançlıklar yerine sevgiyi koyabilirsek, kendini mutlu ederken yanındakini de mutlu edebilmeyi başarabilirsek belki bir sevgi çemberi oluşturup tüm sorunların temelindeki sevgiyi beslemiş oluruz.

Aile hayatındaki uyum ve doğru iletişim sosyal barışın temelidir. Karşılıklı saygı ve sevgi mutluluğu da beraberinde getirir ve zenginleştirir. İster Müslüman olsun, ister Hıristiyan olsun, Musevi olsun, ya da ateist olsun, ister sağ görüşlü, ister sol görüşlü olsun, hiç fark etmez herkesin barış içinde, can ve mal güvenliği tam anlamıyla sağlanmış olarak bu dünyada yaşamaya hakkı vardır. Dünyada barış, kardeşlik, hoşgörü, huzur ve güven ortamı yaşatılmalıdır. Bütün sorunların çözümü bu ortamların sağlanmasıyla olacaktır.

 İçinde bulunduğumuz bu yüzyılı “savaş “  yılı değil de “ barış “ yüzyılı olarak yaşasak. Silahları yok edip onların yerine sevgi, dostluk, barış, kitap, kalem, medeniyet, demokrasi, bilim, kültür ve sanatı bunları öne çıkarsak. Herkesin dilinde sevgi türküleri söylense, projeler geliştirilse, hep güzel şeyler konuşulsa… Tüm dünyada şiddet ve teröre karşı işbirliği ve dayanışmalar yapılarak barış ve dostluk anlatılsa. Şiirlerde, şarkılarda, türkülerde, filmlerde, dizilerde bu duygular işlense…

Dünya barış günü anlamı itibariyle bir gün değil her gün işlense ve sessizce değil daha coşkulu ve bayram havasında kutlansa.

Sevgi ve barış olan bir dünya isteyenler, Sevgimizi her zaman paylaşalım ve barış içinde yaşayalım, kimseye nefret duymadan kardeşçe yaşayalım.

 

Dostluk, barış ve sevgiyle kalın…

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ