Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Markada Süreklilik


Eylül 2015 - 178. Sayı
Bu makale 2015-10-12 15:02:52 eklenmiş ve 731 kez görüntülenmiştir.
Kemal YAMANKARADENİZ

Günümüzde tüm ticari işletmelerin marka oluştururken dikkat etmeleri gereken hususlar büyük önem arz etmektedir. Dikkat edilmesi gerekenlerden birincisi, üretilen ve pazarlanan ürünlerde kullanılacak markanın her şeyden önce kanuni olarak koruma altına alınmasının ihmal edilmemesi gerektiğidir. Marka ya da markaların kullanım ve tanıtım öncesi tescilinin alınmasının gereğini vurgulamakta ısrarla yarar olduğu düşüncesiyle tescil müracaatında ve sonrasında önemli olan birkaç hususu belirtmekte yarar vardır.

Tescili alınarak üretilen ürünlerin ve sunulan hizmetlerin tanıtımında firmanın kimliği olarak kullanılacak hatta belli bir süre sonra sahibi olan firmanın önüne geçecek markalarda, tescil ettirilirken ve tescil müracaatı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususların başında markayla hedeflenen müşteri kitlesi, satış miktarı ve ciro ile uyumlu hareket stratejilerinin geliştirilmesi ticari işletmelerin ana hedefi olmalıdır.

Marka oluştururken öncelikle tescil ile koruma altına alınacak markanın telaffuzunun kolaylığı, değişik bölgelerde farklı anlamlara gelip gelmediği, zaman içinde ürünle bütünlük sağlayıp sağlamayacağı gibi kriterler yanında ürünlerin hitap ettiği tüketici kitlesi veya pazarlamanın yapılacağı bölge vb. detaylar marka oluşturma ve konumlandırma çalışmasında dikkate alınması gerekenlerin başında gelmektedir. Yukarıda sıralanmaya çalışılan asgari kriterler dışında koruma altına aldırılacak ve kullanılacak marka sadece pazarlamada hedeflenen bir bölgeye hitap edebileceği gibi değişik bölge ve ülkeler yanında uluslararası pazarlara da hitap edecek tarzda oluşturulmalıdır.

İşin başında, kullanacağı markaya önem vererek tescil öncesi ve sonrasında gerekli hassasiyeti gösteren firma ve kuruluşlar sahip oldukları marka ile ticaret veya hizmet sektöründe hedeflerine kısa sürede ulaşmaktadırlar. Toplum tarafından bilinen, tanınan ve zaman içinde kullanım sonrası bilinirliliğe ve tanınmışlığa ulaşan marka sahibinin bundan sonra yapması gereken, sahip olduğu markasının imajını ve tüketici nezdindeki itibarını korumaktır. Tüketici tercihlerine göre markanın gelişim stratejisini sürekli yenilemek ve yeni ekonomik şartlara göre imajını koruyacak çalışmalar yapmak markanın getirisini arttıracağı gibi sahibine artı değerler katacağı muhakkaktır.

 

Güzel günler dileklerimle,

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ