Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Terör Fani, Kardeşlik Bakidir


Eylül 2015 - 178. Sayı
Bu makale 2015-10-06 12:35:56 eklenmiş ve 787 kez görüntülenmiştir.
Reha Mirsad KARTAL

 “Yaşasın Bin Yıllık Kardeşlik” 

 

Batıdan Doğuya ve Güneydoğuya (yani Kürtlerin bindiği) otobüslere bazı şehirlerimizde Vandal’ca saldırı yapıldığını ilk okuduğumda bu başlık geldi aklıma. 

Benzer şeylerin 90’lı yıllarda da tezgâhlandığını hatırlıyoruz. Çok şükür ki milletimizin engin sağduyusu ve hoşgörüsü ile bertaraf edilmişti. 

Baş gövdeye vurur mu dedim? Ya da tırnak kendi etini acıtır mı bilerek? 

Bu nasıl bir travmadır yarabbi? Tabii ki münferit sayabileceğimiz kadar küçük olaylar idi. Ama sinek küçük de olsa hep mide bulandırırdı. 

Ama bin yıllık kardeşlik yine ve hemen ağır bastı ve olay yine tersine döndü. Türk – Kürt kardeşliğinin manifestoları çığ gibi yükseldi Elhamdülillah tüm kamuoyunda. 

Daha önceki yıllarda da yazdım yine hatırlatmakta fayda var. Geçen ay ki yazımın başlığı gibi “Et Tekrarül Ahsen Velev kâne Yüz Seksen”

Malum terör örgütünün siyasi uzantısı partinin başının dediği gibi “Türklerle Kürtler Nişantaşı’ nda tanışmamışlardı ki…”

Evet; Türklerle Kürtlerin bildiğimiz ilk ciddi buluşması 26 Ağustos 1071 de Malazgirt Ovasındadır. Türkler Anadolu’yu ve Mezopotamya topraklarını Kürt Müslümanların desteği ile fethediyordu. 

Türkler Anadolu’yu Bizans’tan almıştır. Ancak bu esnada Kürt beylerinin aşiretlerinin ve Ermeni prenslerinin de desteğini unutmamak gerekir. 

Türklerle Kürtlerin ikinci resmi buluşması ve kader ağlarının kırılma anı 1517’ deki çaldıran savaşıdır. Buradaki iki Türk hükümdarı olan Osmanoğlu Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail karşı karşıya gelmişti.  Orada binlerce Kürt savaşçı neferi olan Osmanlı Kürt devlet adamı ve aşiret reisi Şeyh İdris-i Bitlisinin Osmanlı hükümdarı Yavuz Sultan Selim’ i desteklemesi iledir bu kırılma. Burada da Kürtlerin tercihi Anadolu Türkleri ve Selçuklu – Osmanlı hattı olmuştur. 

Üçüncü ve son büyük buluşma kırılma hattı ise 1915 Çanakkale savaşıdır. Burada da Kürtler Anadolu dan  Türk kardeşlerinin hakimiyetine karşı taarruza geçmiş olan düveli muazzama ya karşı tıpkı diğer Arap, Çerkez, Boşnak, Arnavut vs.. İslam halkları gibi savaşmışlardır. 

Doğru demişti malum partinin genel başkanı … Türklerle Kürtler Nişantaşı’nda tanışmamıştı. 

İşte 1915/16/17/18 yıllarındaki Türklerin Araplardan kopmasına sebep olan fitneler bugünde Türkler ve Kürtlerin kopması için çabalamaktadır. 

Ama yazımızın başlığında da ifade ettiğimiz gibi “Terör Fani, Bin Yıllık Kardeşlik Baki” çabalar beyhudedir. 

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ