Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Bir GÜNEŞ Doğuyor...


Ağustos 2015 - 177. Sayı
Bu makale 2015-09-01 12:24:56 eklenmiş ve 26543 kez görüntülenmiştir.
Mehmet ELİFOĞLU

Beşiktaş yeni sezona en büyük handikabı Biliç’ i  gönderip en büyük transfer Şenol Güneş’i getirerek başladı. Eksik bölgelere yapılan transferler gerçekten çok kaliteli. Özellikle taraftarın unutulmazı Q7 herhalde en enteresan transfer oldu. Mario Gomez’ i Galatasaray isterken 8 milyon Euro gibi  rakamlar dolaşırken, oyuncuyu Beşiktaş’ı anlatıp işi neredeyse bonservissiz halletmek büyük bir çalışma ve beceri isteyen bir konuydu. Rhodolfo Brezilya’da son iki yılın en iyi defans oyuncusu seçildi. Bu oyuncuyu geçen seneden planlamak, Tosic gibi Türkiye’ yi bilen en iyi hücuma çıkan bekini bedavaya almak yine müthiş bir iş. Ben Fikret Başkanı bu konuda ayakta alkışlıyorum. Bence bu Türk futboluna örnek olmalı. Demba Ba’ yı 6’ ya alıp 13’ e satmak, Atınç’ ı 6 milyon Euro’ ya vermek, takımdaki diğer 5 futbolcuya da gelen inanılmaz rakamlar hem ülkemize gelen para akışı hem de kulüp kasasına giren paradır.


Bu konuda ters bir politika izleyen Fenerbahçe’ nin durumunu Shaktar maçı özetledi aslında. Beşiktaş taraftarı ezik futbol oynatılmasından bıktı. Geç de olsa herkes Biliç’in yetersizliğini gördü. Biz takım liderken bile Biliç gitsin diye yazı yazarken, millet bizi eleştiriyordu. Herkes sonunda gördü gerçekleri. Şimdi Türkiye’nin en iyi hücum oynatan hocasını getirdi yönetim. 


Şenol Güneş Beşiktaş’ın değil Türk futbolunun güneşidir. Oysa bizim ülkemizde reklam çok iş yapıyor. Onca yıl milli takımda başarısız olanların heykelini diken ülke, tarihinde ilk ve belki de son, Dünya üçüncüsü yapan adamı unuttu. Şimdi Şenol hocanın kendini bu vefasız ve futbol cahili kitleye gösterme zamanıdır. 


Bursa Spor başkanının Şenol hoca gibi takımlarına maddi manevi değer katmış birisine iftira atması çok yakışıksızdı. Şenol Hocanın cevabı tokat gibi gelmiştir umarım. Beşiktaş düşmanlığı ile prim yapmak işin en acı yanı. Taraftarlar neden kavga ediyor diye soruyorlar? Başı neyse gerisi o değil midir? Ozan’ın transferini konuşmaya bile gerek yok. Ama bence Ozan Tufan bir cm ilerleme kaydedemeden, Volkan Şen’in macerası gibi Bursa’ ya gözden düşmüş geri döner gibi geliyor. Sonra, ara da Şenol Hoca gibi birini bitmiş adamları 7 milyon Euroluk yapsın! 


 Beşiktaş’ta bir Motta gerçeği var. Türkiye’ ye gelmiş gelecek en kötü hoca ile en kötü sol bek Beşiktaş’ta idi. Şimdi Motta hala kadroda. Şenol hoca gerekmedikçe ona forma vermez ama bu adam eksik de olsak oynamamalı. Hatta ikinci kaleciden sol bek yap, Motta’dan yapma lütfen. 


Mersin maçı ile müthiş start alan takıma Şenol hoca, bu hafta gazete okumayın demişti. Okudukları belli, hepsinin en kolay maç olarak geçen Trabzon maçında ayakları yere basmıyordu. Oğuzhan Zidane rütbesinden acemi çavuşa terfi etmiş. Şenol Hoca  bu sefer gazeteleri okudunuz ya, şimdi de okuyun da gerçeklerle yüzleşin demiş! Harika bir yorum. 


Şenol hoca ile yıllar önce Cuma namazında beraberdik. Kendisi tam bir beyefendi, mütevazi, dolu bir insan. Futbolculara her türlü desteği veriyor. Ruhlarından da anlıyor. Ligin başında Fenerbahçe Şampiyonlar liginden elendi, Trabzon ismi duyulmamış 10 kişilik bir takıma, elendi. Abdullah Avcı’nın hatalarıyla da Başakşehir elendi. Türk takımları yine bol laf sıfır icraatla başladı lige. Türk futbolunun geleceği çok ama çok karanlık. Bu yabancı sayısı da gelişimi tamamen bitirecek. Alt yapılar zayıfken şimdi tam çökecek. Ama Demirören’in kararı birilerini de mutlu etmiştir sanırım.


 Ben dergide en çok Biliç ve Demirören’den bahsetmişimdir. Bence çok net, birisi Beşiktaş’ı birisi de Türk futbolunu geriye götürüyordu. Biz kurtulduk, darısı Türk futbolunun başına!


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 237
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ