Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Hayatta Kalmak İçin...


Ağustos 2015 - 177. Sayı
Bu makale 2015-09-01 12:20:00 eklenmiş ve 893 kez görüntülenmiştir.
Nazan ALPTEKİN

Bir aylık koca bir tatilden sonra yeniden iş, güç ve koşuşturma başladı. İçimde biriken huzur,  tatil dönüşünden önceki son günlerde karabasana dönüşürken beni de bunun sebebini irdelemeye ve bu yazının temelini oluşturmaya itti.


İşimi ne çok sevdiğimi artık bilmeyen yok. Peki, işimi bu kadar severken tatil bitti diye karnım neden böyle ağrıyor?


Aslında birçok çalışana göre oldukça şanslıyım. Öyle dertlenecek bir sıkıntı yok ama yine de zaman zaman hırsın, kıskançlığın veya agresifliğin sergilendiği anlara şahitlik etmiyor da değilim.  Anlıyorum ki, karın ağrımın sebebi iş değil insan kaynaklı.

İnsanın doğasında ne yazık ki bu negatiflikler var. İNSAN olmak adına yaşam boyu bunları törpülemeye ve olgunlaşmaya çalışıyoruz. Eğitim bir yerde bitiriyor. Okulda ve ailede öğrenilenler belli yaşa kadar… Ya sonrası? Toplum içindeki davranışları yapılan araştırmalarda en çok etkileyen faktörün tv programları olduğu ortaya çıkmış. Bir yazıda okumuştum; özellikle reality show’ların bu amaca hizmet ettiği iddia ediliyordu ve bu iddia aban hiç de boş gelmedi. Yazılarımda kopyala yapıştır yapmayı çok sevmiyorum ama ifadeler ve iddialar birbiriyle öyle bağlı ki yazıyı okuyup size ana fikrini yazmayı beceremedim, o yüzden size kopyalıyorum. Bu seferlik affola.


… Son 10 yılda ekranlara damga vuran REALİTY Showlar aslında toplumda ‘algı yönetimi’ sağlıyor. Survivor 1997’den beri ortalığı kasıp kavuruyor. Fikir İngiliz Charlie Parsons’a ait… O İngiltere’nin en zengin medya figürlerinden biri. Hayat arkadaşı ve ortağı da Lord Vahid Ali.


Lord Ali İngiltere İşçi partisinde ve Lordlar kamarası mensubu. Gay hakları konusundaki çıkışlarıyla ünlü, medya devi Rupert Murdoch’un kızıyla ortak, İngiltere’nin mülti milyarder medya baronu. Lordlar kamarasında bir dönem Tony Blair’in temsilcisi oldu.


Survivor yapımcısı Mark Burnett yine İngiltere doğumlu. 17 yaşında İngiliz ordusuna katıldı. Kuzey irlanda ve Falkland savaşında İngiliz paraşüt birliğinde yeraldı 22 yaşında Amerikaya göçetti. Beverly Hills’de şöför ve güvenlik elemanı olarak çalıştı. Şimdi dünyanın en zengin yapımcısı.


Time dergisi tarafından ‘Dünyanın En etkili şahısları listesinde yer aldı. Hemen her yıl bir Emmy ödülü kazandı… Küresel sermaye ve uzantılarının en gözde adamı.


Survivor’ın ana fikri: ‘Hayatta kalmanın tek şartı var: Kazanmak isteyen her şeyi yapar, herkesi harcar!’ dır.


Şimdi yazıyı okudunuz. Çocuklarınızla birlikte ekran karşısına geçip hala bu tür programları seyredecek misiniz? Ben seyretmiyorum… Size karışamam.


Sözü uzun olanın yalanı bol olur. Kısa kesip işe koyulmalıyım. Okullar açılıyor, bayram yaklaşıyor, sıcaklar canıma tak ettiriyor. Şimdilik aşk’ınız daim olsun, kötülükler ve telaşlar sizden uzak olsun da işleriniz rast gelsin...


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ