Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Marka Bulmak Artık Daha Kolay!


Ağustos 2015 - 177. Sayı
Bu makale 2015-09-01 12:18:31 eklenmiş ve 853 kez görüntülenmiştir.
Kemal YAMANKARADENİZ

Bu yazımda markalaşmanın birinci basamağını oluşturan marka bulma konusundaki zorluklar ve bunu aşmanın yollarını sizlerle paylaşmak istiyorum.


İyi bir markanın oluşumunda en önemli etken iyi bir marka olan ismi veya işareti belirlemekten geçmektedir. Tüketici tercihini kazanacak bir markayı oluştururken markanın; zihinlerde yer edecek, Türkiye’de tescil edilebilecek, pazar payımızı arttıracak, sektörel yeni bir dinamik ve enerji getiren nitelikte olması, firmayı geleceğe taşıyan önemli bir araçtır. Bu özellikleri nedeniyle marka bulmak için harcanacak zaman ve para gelecekte elde edilecek değerlerle kıyaslandığında deryada damla bile olmamaktadır. Başlangıçta bu temel özellikleri içeren markayı bulamayanlar firmalar, sonraki yıllarda bunun bedelini ödemektedirler. Marka oluşturmak zaman kaybı değil gidilecek yolu kısaltan ve maliyetleri azaltan bir programdır.


Ülkemizdeki tanınmış markaların ve dünya markalarının hikayelerine baktığımızda en önemli özellikleri anlamlı kelimelerden oluşması değil anlamlı bir işaret olarak konumlandırılmış olduklarını görüyoruz. Çünkü ayırt edici özelliğe sahip olan bu işaret markanın kendisidir.


Marka bulmak için firmaların kendilerinin zaman harcaması gerekmez bunun için kurulmuş olan ve teknolojik alt yapı ile donatılmış olan ajanslar, marka bulma hizmeti vermekte ve onlarca alternatifi ile sunum yapmaktadır. Türkiye’de tescilinin mümkün olup olmayacağının araştırmasının yapıldığı bu hizmet marka bulmada ve marka oluşturmada sıkıntı yaşayan sektörlerde yeni bir açılım getirecektir. Firmalarımız yeni marka bulmada zorlanmadan yüzlerce alternatif işaret veya isim üzerinden çalışmalarını sürdürme imkanına kavuşmuş oldukları için yukarıda belirttiğimiz özelliklerde markalara da sahip olacaklardır.


Ayrıca pazarın değişen yapısına ve tüketici guruplarına göre markalar kullanan firmalarımızın gelecekte kullanacakları bu markaları tescil edilmeden kullanma riskine girmeden elde etme imkanını da bu yolla elde etmiş olacaklardır.


Güzel bir hafta geçirmeniz dileklerimle…


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ