Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Batı (5+1) Ve İran’ın Anlaşması Ne Manaya Geliyor?


Temmuz 2015 - 176.Sayı
Bu makale 2015-08-01 13:35:35 eklenmiş ve 706 kez görüntülenmiştir.
Reha Mirsad KARTAL

Geçtiğimiz ay önemli bir gelişme oldu ve 5+1 ülkeleri olarak bilinen (Amerika, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa)+Almanya ile İran’ın müzakereleri sonuç verdi ve iki taraf da antlaşmaya vardıklarını ilan ettiler. Bu ne anlama geliyor? Olayın teknik veya nükleer ile ilgili kısmına değinmeden söyleyeyim

‘’Neoconların hâkimiyetinden Putin ve Erdoğan’ın Rusya-Türkiye eksenini çıkarmasından sonra İran’ın girmesi demektir’ ’Belki bu çok iddialı bir cümle oldu ama! Varsın olsun bu da benim iddiam.

İran’ı 1979 daki İslam Devrimi sebebi ile Amerika’ nın müttefiki olmaktan çıktığını sandığımız bir Ortadoğu ve Asya da; 1990’dan sonra Rusya, 2.Dünya Savaşından beri de Türkiye dolduruyordu. Yani Amerika aslında İran’ın yokluğunu pek hissetmiyordu. Ne zaman ki Putin kendi ülkesindeki oligarkları ya hapsedip ya da deport edip Rusya’yı Neocon hakimiyetinden çıkardıktan sonra ellerinde bir tek Türkiye kalmıştı.

Türkiyenin de Erdoğan döneminde milli politikalara dönmesi ve onların tabiri ile ekseninin kayması Amerikan derin Neoconlarına Ortadoğu’da yalnız bıraktığı hissini vermişti. Rusya’yı da Türkiye’yi de kaptıran derin Amerika ve Neoconlar artık kendine yeni bir müttefik-partner arıyordu.

Yoksa AB ve ABD 2010 yılında da İran ile müzakereleri olumlu neticelendirebilirlerdi!

Ama bugün İran’ın fonksiyonu çok daha fazla önemli Amerika ve Avrupa Birliği için 2010’da ne Arap Baharı vardı ne de onların tabiri ile Türkiye eksen dışına çıkmıştı!!!O halde Rusya ve Türkiye’nin stratejik yerlerini İran almalı idi.

Ekonomik ve siyasi ambargo altında inleyen İran’da bu fırsatı kaçırmadı. Ben 5+1-İran antlaşmasını bu şekilde değerlendiriyorum. Bu antlaşma Türkiye’yi nasıl etkiler onu da gelecek sayımızda kısmet olursa değerlendirelim. Zira çok mühim bir konu.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ