Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Galatasaray 4.Yıldızı Taktı


Haziran 2015 - 175.Sayı
Bu makale 2015-07-07 15:54:49 eklenmiş ve 764 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Galatasaray 2014-2015 sezonunun sonunda mutlu sona ulaştı ve 20.şampiyonluğunu elde ederek 4.yıldızı ilk takan ilk kulübümüz oldu. Ardından oynanan Türkiye Kupası finalinde Bursaspor’u yenerek bu sezonu çifte kupayla kapattı. 

Bu yazımda sezonu şöyle bir özetlemek istiyorum. Çünkü sezon Galatasaray için iyi başlamamıştı. Sezon başında yeni bir İtalyan teknik direktörle yola çıkan Galatasaray daha sonra önce başkan değişikliği daha sonra tekrar teknik direktör değişikliği yaşadı. Bu kadar değişiklik yaşamasına rağmen son gelen gerek Duygun Yarsuvat gerekse son hoca Hamza Hamzaoğlu’nun sade sağlam adam gibi duruşları Galatasaray fayda getirdi ve ligi iki kupa alarak bitirdi. Burada her zaman ifade ettiğim gibi Galatasaray elinde bulundurduğu kadro şampiyon olmaya yeter bir kadro idi. Tek eksiklik istikrarsız yönetim ve teknik yönetimde idi. Oda sağlanınca şampiyonluklar geldi.  Doğruyu söylemek gerekirse Galatasaray bu sene çok üst düzey bir futbol oynamadı. Rakipleri de çok iyi değildi. Beşiktaş Avrupa’da oynadığı maçlara parantez açmak isterim. Çünkü Avrupa’da BEŞİKTAŞ iyi maçlar çıkardı. Galatasaray şampiyon yapan faktörlerin başında vasat oynayan oyuncuların yanı sıra sahip olduğu kaleci Muslera, oyuncular Sneijder, Melo, Burak, Selçuk ve son maçlarda Yasin’in büyük katkısı oldu. Özellikle Muslera oynadığı maçlarla sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda dünyanın en önemli kalecilerinden biri olduğunu kanıtladı.

  Başarıdaki diğer önemli faktörün Hamza Hoca ve Abdürrahim Albayrak olduğuna inanıyorum. Hamza Hoca sakin terbiyeli kişiliği ve futbol bilgisi ile 

takımı düzlüğe çıkardı. Üst düzey futbol oynatamasa ve zaman zaman hata yapsa da kendisi takımın başarısında önemli katkıda bulundu. Keza Abdürrahim Albayrak da takımla kurduğu yakın ilişkiler adeta abi formatında bir yönetici olarak futbolcularla yattı kalktı. Onunda takımda başarısı büyük. Başkan Yarsuvata gelince onunda başarılarda payı var. Galatasaray da dengeleri sağlama adına yaptığı hamleler, sevecen sempatik tavırlarıyla sadece Galatasaraylıların değil diğer futbolseverlerinde sempatisini kazandı. Futbolda tansiyonun düşmesini sağladı diğer rakiplerle iyi ilişkiler kurdu. Ancak oda görevini doldurup başkanlıktan ayrıldı. Olağanüstü yapılan başkanlık yarışını Dursun Özbek kazandı. İsmini çok da bilmediğimiz bu işadamı Galatasaray’ın yeni başkanı oldu. Başkan Özbek bana samimi mütevazi kişiliğiyle Galatasaray’a faydalı olacağı izlenimini veriyor.

Galatasaray bundan sonra ne yapmalı?  Her şeyden önce yıldızlarını elinde tutmalı. Özellikle birçok büyük kulübün transfer listesinde olan Muslera ve Sneijder’ ı kesinlikle bırakmamalı. Bunların üzerine takımın eksik yerlerine kaliteli ama az sayıda futbolcularla takviye yapılmalı. Şampiyonlar Ligine direkt katılacak olan Galatasaray’ın elinde geniş ve kaliteli kadro olmalı. GALATASARAY a futbolcu dengelerini bozacak, mali yapıya ağır yükler getirecek futbolculardan kaçınılmalı. Açıkçası seneye kimse Şampiyonlar Liginde  büyük başarılar beklemiyor. Ancak bu başarıya ulaşacak takımı basamak basamak kurmak için çaba sarf edilmeli. Gelecek ay görüşmek dileğiyle...


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ