Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Aradığınız Kişiye Şuan Da Ulaşılamıyor !


Nisan 2015 - 173.Sayı
Bu makale 2015-05-05 17:44:09 eklenmiş ve 733 kez görüntülenmiştir.
İlhan BARAN

Geçirdiği son seçimlerde sandıktan hezimetle çıkan CHP; bu süreçte fazlasıyla endişeli ve bunaltıcı derecede gerilimli, hatta yer yer gerici olduğu dahi iddia edilebilecek bir partiydi.

 Parti içi çekişmelerin de etkisiyle, ana muhalefet olmasına rağmen bir türlü siyasetin tabiatı gereği iktidar partisinden soğumuş, oyunun rengini değiştirmeye yaklaşmış bir izlenim çizemeyerek, seçmene “iktidar alternatifiyim” diyemiyordu.

Daha doğrusu Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bunu söylese bile seçmenin gözünün önüne ikna edici, pozitif bir CHP tablosu koyamıyordu.

Sonra tuhaf şeyler olmaya başladı ve CHP, “Aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor” mesajı veren seçmenle arasındaki buzdağını eritmeye yönelik bir sürecin tam ortasındaydı. Artık Parti, bulunduğu yolun iktidara çıkamayacağı gerçeğiyle yüzleşmekle kalmıyor, teşhisten tedavi aşamasına geçiyordu.

Türkiye’nin en köklü demokrasi ayıbı olan Kürt meselesi bağlamında yeni şeyler söylemeye gayret eden CHP, muhafazakâr seçmenle irtibatını güçlendirmek adına da Jakoben laiklikten arınma şeklinde yorumlanabilecek stratejik adımlar atıyor, cesur sayılabilecek transferlerle çevreye açılıyordu.

Bu sürecin sonunda köklü geçmişinin pozitif yönleriyle de bağlarını koparmamış Türkiye’nin güncel sosyolojisiyle daha barışık bir parti doğdu. Bana göre artık yeni bir CHP’den söz etmemizi mümkün kılan en somut şey de Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı yeni seçim bildirgesiydi. Kılıçdaroğlu’nun “vizyon belgesi” olarak nitelediği seçim bildirgesi, CHP’yi 7 Haziran sonrasında olmak istediği yere taşır mı bilinmez.

Bunun sebebi de gayet basit. Zira CHP’nin karşısında, 13 yıldır karşılaştığı sayısız badireye rağmen siyasi ve ekonomik istikrarı korumuş, ülkeye birçok alanda çağ atlatmış, bu başarılı stratejik vizyonuyla yoluna da devam etmek isteyen bir AK Parti iktidarı var.

Bununla birlikte şunları söylemeden de geçmemek lazım ki; Kılıçdaroğlu’nun kısa ve de sade cümlelerle anlattığı seçim bildirgesi 7’den 70’e herkese bir şekilde dokunan önemli vaatlerle doluydu.

Askere giden gencin de, borç altında ezilen KOBİ’nin de, kredi kartı borcunu ödeyemez hale geldiği için bir çıkmazdan diğerine sürüklenen yoksulun da, bin kez düşündükten sonra dünyaya getirdiği bir tanecik çocuğunu büyütmeye çalışırken, geçinmek için de yorulmak bilmeden çalışmak zorunda olan, tüm bunlar yetmezmiş gibi bir yandan da “Haydi üç, üç!” denilerek üzerine gidilen annenin de.

 

Her özel hastaneye yolu düştüğünde bedenindeki ağrıyı unutup kendisinin ve devletinin düştüğü soygun ağının acısıyla can çekişmeye başlayan hastanın da, üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulamadığı için vergi borcuyla boğulmak istenen gencin de, demokrasisinin istikbali hakkında endişeye kapılanın da, Türk tipi başkanlık sistemine karşı aksaklıkları giderilmiş köklü bir parlamenter sistemden yana olanın da, bölgesiyle, dünyayla daha barışık bir dış politika isteyenin de, emekli olduğu halde geçinemediği için esnafa dönüşen ama günün sonunda da trajikomik bir şekilde devletin sırtına bindirdiği vergi yüküyle ezilen bakkal, manav veya kasabın da, taşeron eziyetiyle kıvranan işçinin de. Ve tabii bir dokunulduğunda bin ah verir hale düşmüş 10 milyon emeklinin de, dinlediğinde Kılıçdaroğlu’nun dün açıkladığı seçim bildirgesinde bulup can havliyle sarılabileceği pek çok şey vardı. Sonuçta benim gördüğüm CHP, önceki seçimlerde olduğundan çok daha kapsayıcıydı. Seçim bildirgesindeki CHP, farklı seçmen kesitleriyle buluşmasına mani olan yanlış ve köklü bariyerlerin ekseriyetini kırarak mantıkla güçlenmiş gibi Sanırım bir çok kişi gibi bende bu seçimlerden çok keyif alacağımızı düşünüyorum. Vesselam…

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ