Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

II. Yarıya Başlarken


Ocak 2015 - 170. Sayı
Bu makale 2015-01-28 13:58:33 eklenmiş ve 805 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Çok çalkantılı geçen ilk yarının sonucunda Galatasaray liderin bir puan gerisinde ligi 3. sırada kapattı. Hepimizin hatırlayacağı gibi önce başkan daha sonrada antrenör değişikliği yaşanmış, Hamza Hamzaoğlu‘nun gelmesiyle takım yeni bir ivme yakalamıştı. Bu dönemde istatislikler Prandelli dönemiyle hemen hemen aynı olmasına rağmen futbolcuların gösterdikleri performans değişikliği ve oynama arzusu gözden kaçmadı. Bu durum takım adına ikinci yarı için daha fazla umut vermektedir.


Şuan Galatasaray Alanya‘da ikinci yarıya hazırlanmakta. Ne yazıktır ki Chedjou’nun milli takım kampında olması, önce Burak sonrada Semih’in sakatlanması takımı zor durumda bırakacağa benziyor. Hamzaoğlu elindeki alternatif  oyuncularla gerek oyuncu değişiklikleri gerekse sistem değişikliği ile bu durumu çözmeğe çalısacaktır. Lakin ilk yarı sonlarına doğru oturmuş, üst üste galibiyetler almaya başlamış Galatasaray için bu ayrılıklar büyük şansızlık oldu.

Geniş ve bana göre ligde en iyi kadroya sahip takımın bu zorluğu aşabilecek gibi gözüküyor. Devre arası  transfer döneminde hiçbir futbolcu almayan (ki bana göre en doğru olanı yaptı)  Veysel’i ve birkaç futbolcuyu kiraya vererek elinde fazla oyuncuları azaltmak niyetinde. Sneijder’in gidip gitmeyeceği çok konuşuldu. Gazetelerde yayınlanan bir çok habere göre transfer olacağı söylenirken yöneticiler bunu yalanladı ve Sneijder büyük bir ihtimalle takımda kalacak. Eğer Sneijder satılsa idi Galatasaray için büyük kayıp olurdu. Özellikle büyük maçlarda takıma bu kadar faydalı olan bir futbolcunun düşük bir bonservis bedeliyle satılması Galatasaray’ya hiçbir fayda getirmezdi. İkinci yarı bu futbolcunun aynı faydayı sağlamasını umut ediyoruz.


İkinci yarı Galatasaray şampiyon olup 4. yıldızı takabilecek mi? Taraftar bu sorunun cevabını merakla bekliyor. Bu soruya cevap vermek için Galatasaray kadar rakiplerinede bakmak zorundayız. Fenerbahçe ligi lider bitirdi. Ama bana sorarsanız Fenerbahçe bunu hak edecek bir futbol oynamadı ilk 


yarıda. Vasatın üstüne çıkamayan Fenerbahçe hakemlerin verdiği  kamuoyununda kabul ettiği haksız penaltılarla birkaç maçı fazladan kazanmasını bildi. Beşiktaş ise genç kadrosuyla daha iyi futbol oynadı. Avrupa’da oynadığı maç sayısı fazla olan Beşiktaş ligde beklenmedik puan kayıpları yaşadı ve ligi ikinci sırada tamamladı. Trabzonspor ise ilk yarıda aldığı sonuçlarla hayal kırıklığı oluşturdu. Ersun Yanal’ı teknik adamlığa getiren vede Erkan Zengin’i kadrosuna katan Trabzonspor’un ikinci yarı neler yapabileceğini hepimiz izleyeceğiz.


İkinci yarı çok çekişmeli geçeceğe benziyor. Galatasaray ve Fenerbahçe dördüncü yıldızı takmak için büyük çaba sarfedecektir. Fenerbahçe tüm derbi maçlarını kendi evinde oynacak. Galatasaray ise ilk yarıda kaybettiği sürpriz puanları kaybetmemek isteyecektir. Beşiktaş ise genç ve dinamik kadrosuyla şampiyonlukta bende varım diyecektir. Hakemler ve sakatlıklar ligi nekadar etkiler bilemiyoum ama kanaatimce bu sene ligi Galatasaray şampiyon bitirecektir diye düşünüyorum.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ