Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Teknoloji Affetmez


Ocak 2015 - 170. Sayı
Bu makale 2015-01-28 12:25:35 eklenmiş ve 814 kez görüntülenmiştir.
Kemal YAMANKARADENİZ

Bilgi çağının hızına ayak uyduramayan şirketlerin küçülmeye fırsat bile bulamadan yok olması ibret vericidir. Bu nedenle, büyüyen rakipler karşısında küçülme hesapları yaparak ayakta kalma modeli geçerliliğini yitirmiş durumda. Burada sürekli büyümeden ziyade şirketlerin kalıcılını sağlayacak temel unsurun yenilikler üretmek olduğunu vurgulamak istiyorum.


Geçmişte yaşanmış bazı olaylar teknolojik gelişmeleri umursamayan firmaların zor duruma düştüğünü net bir şekilde ortaya koymuştur.


Bunun çok çarpıcı örnekleri var;


İsviçre’de bir teknoloji enstitüsü elektronik saat teknolojisini geliştirdiğinde bunu ilk olarak kendi ülkelerindeki saat üreticilerine sunmuşlar, ama hiç kimseden olumlu cevap alamamışlar. 

Ancak, geliştirildiği İsviçre’de rağbet görmeyen elektronik saat teknolojisi, sergilendiği bir fuarda Japon firmaları tarafından beğenilip Japonya’ya götürülünce İsviçre firmaları uzun yıllardır hâkim oldukları saat pazarında büyük bir darbe yediler.


Bu örnekte olduğu gibi, teknolojiyi eskimeden kullanmak, talep ve trendlere yönelik yenilikler eklemek gerekmektedir. Milyar dolarlık markaların sahipleri olan dev şirketler teknolojinin getirdiği yenilikleri entegre etmemelerinden dolayı büyük kayıplar yaşadılar.  


Tekstil, makine yan sanayi, bilişim teknolojileri ve beyaz eşya sektörlerini en şiddetli etkilenecekler arasında saymamız mümkündür.


Diğer ülkelerin ucuz işgücünün yol açacağı maliyet dezavantajı ve teknolojik yatırımlarımızın yetersizliği bu sektörlerin geleceğini tehlikeye sokabilir. On binlerce sanayi işletmesinin faaliyet gösterdiği bu sektörlerin yeni teknolojik yatırımlarla destekleyerek farklı ürünler üretebilir konuma getirmek çözüm olacaktır. Bu sektörlere yön veren firmaların öncülüğünde gerçekleşecek bu yapıya markalaşmanın da önemli bir desteği olacaktır. Sadece karamsar tablolar çizmek yerine alternatif çözüm yollarının her zaman var olduğu unutmayalım.


Teknolojik yenilikler aslında yeni iş fırsatları demektir. 


Avrupa Birliği Komisyonu’nun işsizliği önleme için hazırladığı çalışma raporunda “patent sayılarının arttırılarak işsizliğe çözüm bulunabileceği” 

belirtilmektedir.


Yeni teknolojilerin sadece firmaların değil ülkelerin de önünü açmada kullanılması yeni fırsatlar doğurmaktadır.


Aksi durumda yeni teknolojilerin gerisinde kalmak her zaman zarar etmek demektir.


Güzel günler geçirmeniz dileklerimle…


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ