Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Galatasaray’da Geçici Başkan Göreve Başladı


Kasım 2014 - 168. Sayı
Bu makale 2014-11-22 13:37:03 eklenmiş ve 917 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Ünal Aysal’ın başkanlığı bırakmasıyla 25 Ekimde yapılan olağanüstü seçimlerde divan kurulu eski başkanı hukukçu Duygun Yarsuvat başkan seçildi. Duygun Yarsuvat Mayıs 2015’de yapılacak olağan seçimlerde aday olmayacağını açıklayarak geçici olarak başkan seçildiğini belli etti. Geçen yazımda  başkanlık seçimle

rini Alp Yalman’ın büyük ihtimalle kazanabileceğini yazmıştım. Lakin seçilecek başkanın geçici olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Mayısa kadar olan sürede yeni adaylar hazırlanarak adaylıklarını koyacaklardır. 


Abdürrahim Albayrak’ın ve Ali Dürüst’ün yeni yönetimde olması futbol takımına ve kulübe moral ve katkı sağlıyacaktır. Lakin Mayıs da belli olacak yeni başkan adayları bu iki isimle çalışmak istiyecekler mi onu zamanla göreceğiz.


Peki yeni başkan Yarsuvat bu kısa sürede ne yapacak? Görünen o ki mali problemler Galatasaray’ın en büyük sorunu. Bu kısa sürede bu soruna neşter vurulmak istenecektir.Yarsuvatın ilk icratı kulüp de çalışanları işten çıkartarak tasarrufa gitmek oldu. İkinci  para kaynağı olarak eldeki 41 tane profosyonel futbolculardan bazılarının satışı gündemde.Bu yolla da kulübün mali yapısına nefes aldırtmak.Tabii bunlar kulübün borçları yanında kısa vadeli çözümler. Uzun vadede kulübün yapısal değişikler yapması gerekecek. Bu da yeni yönetimin görevi olacak. Aslında durum 1990’lı yılların sonundan itibaren devam etmekte. Lakin Galatasaray’a seçilen hiçbir başkan kalıcı bir çözüm bulamadı. Bunda tabii en büyük etken Galatasaray camiasının kulübün gayrimenkullerine dokundurtmamasından kaynaklanıyor. Galatasaray kulübü, Riva, Florya ve diğer gayrimenkullerini bir türlü değerlendirme yoluna gitmiyor. Nedendir anlaşılmaz kongre üyeleri başkanlarını kendi seçiyor ancak o seçtiği başkanına ve yönetim kuruluna güvenmiyor!  Galatasaray’ın içine düştüğü bu sıkıntılı durumun baş sorumlusu olarak ben kulübün delegelerini görüyorum. Liseli yada cemiyetden diye tabir edilen ve Galatasaray’ın 25 milyon taraftarının tamamını asla temsil edemeyecek bu delegeler hem başkanları tayin ediyorlar hemde onlara güvenmiyorlar. Peki bu durum ne kadar daha böyle sürdülebilir? Galatasaray’ın giderleri gelirlerinden daha yüksek olduğuna göre bu devasa borç nasıl kapanabilir? Muhakkakki diğer varlıkların devreye sokulmasıyla bu borç aşılabilir. Bunun için Mayıs ayında seçilecek yönetimle beraber geniş bir konsorsiyum kurulup ki bu gruba eski kulüp başkanları duayyenler katılmalıdır kulüp için kalıcı yapısal kararlar cesaretle hızlı bir biçimde alınıp uygulanmalıdır. Aksi takdirde borç ve faizi yuvarlanan kartopu gibi büyüyecek ve Galatasarayda daha büyük sorunlarla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.


Futbol takımına gelince geçen hafta alınan Karabükspor galibiyetiyle Galatasaray zirveyi bırakmadı. Her ne kadar oynanan futbol iyi olmasada takım galip gelmesini bildi. Galatasaray’ın elinde iyi bir kadro var. Bence bu kadro takımı şampiyon yapmaya yetebilir. Lakin Prandellinin henüz takımı istenen düzeyde oynatamaması sıkıntı oluşturuyor. Oyun sisteminin çok pozisyon vermesi sürekli farklı oyuncularla sahaya çıkılması takımın en büyük handikaplarından.

 

Önümüzdeki hafta Galatasaray zorlu bir sürece giriyor. Hafta sonu oynanacak Trabzonspor maçı, Şampiyonlar Liginde oynanacak Anderlet maçı ya tamam yada devam maçları olacak.Umarım Galatasaray bu süreçten başarıyla çıkar. Aksi takdirde daha zor günler klub için kaçınılmaz olacaktır.


Sevgilerle


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ