Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Bir Gariptir Ülkemde Spor !


Ekim 2014 - 167. Sayı
Bu makale 2014-10-23 11:46:32 eklenmiş ve 829 kez görüntülenmiştir.
Mehmet ELİFOĞLU

Milli takım üç maçta bir puan,dört averaj ile grup sonuncusu...


Altı takımlı grupta altıncı ! Bu grupta Hollanda ve Çek Cumhuriyeti haricinde diğer takımlar sıradan bile değil. Fatih Terim yaptığı yanlış kadro seçimleri, iskeleti oluşturamamanın,rakibi iyi analiz edememenin sıkıntılarını yaşıyor. Şu anda artık bazı oyuncuları kadroya almayacak denilse de, atı alan Üsküdar'ı çoktan geçmiş olacak.


Yıllarca bu milli takıma, şu anda Yükselme Grubunda kadroya girmekte zorlanan oyuncular bile çağrıldığını hatırlıyorum. Mesela Can Arat. Fatih Terim'in çıkardığı müthiş yetenek !


Tek maçla kahraman ya da ipi çekilecek olmak bizim ülkede çok kolay. Bursa Sporlu Ozan, hazırlık maçında tesadüf bir gol atıyor, milliler ilk yarıda beş yiyeceği maçı ikinci yarı attığı iki golle kazanıyor ve sonrası malum. Bizim spordan çok skor yazarlarımızın manşetlerinde Ozan! Hatta daha da ileri giden, futbolda otorite olan yazarlarımız (Herbiri G.Hiddink,J. Löw,Del Bosque' den daha iyi teknik, taktik, kadro seçimi bilen arkadaşlar, maalesef sadece spor yazarlığında köreliyor !) kaybedilen Çek Cumhuriyeti maçında şu başlıkları atıyor:


Kaybettik,ama Ozan'ı kazandık ! O Ozan bir maç sonra kör topal oynarken bile üç puanı alacağımız amatör statü kalitesindeki oyunculardan kurulu Letonya karşısında gereksiz bir penaltıyla iki puanı bırakıyor...


Oysa Türkiye'nin en iyi kalecisi dedikleri Onur'u ise sadece bir maçta yediği kötü gollerle idam ediyorlardı. İşte bir maçta kahraman, bir maçta adam silmek bu kadar kolay bizde.


Dünyanın saygı duyduğu hocalara beş hafta tahammül edemezler, kimi başkanların teknik direktörlük bile yapmaya çekinmediği ülkemde bir maçla da kahraman yaparlar! Yöneticileri dostluktan bahsederken, provakatör oyunculara sahip çıkar; futbolun en üstündeki adam, gittiği stadlarda 'YETER' diye karşılanır (kızım Zeynep dahil :) ) Şike, mahkemede kabul edilir, yapan takımın başkanları taraftarlarınca kahramandır !


Basketbolda son saniyede üçlük atarak maçı kazandıran adam halbuki maç boyu kaybetmemizin sebebidir ki ertesi gün Süpermen ilan edilmediği kalır. Hepsi ise Dev Adam olur, ondan sonraki tüm maçları kaybederler !


Dünyaca ünlü Brezilya bayan takımını yenen oyuncularımız,ertesi gün Filenin Perileridir! Daha sonra ise bu gazla, herkesin yendiği Japonya'dan fark yerler !


Bir gariptir benim ülkemde spor anlayışı ...


Acaba sadece hocalar, oyuncular, yöneticiler mi suçlu? Yoksa ülkemde spora bakış açısında  mı sıkıntı var? 


Birgün bu sorunun cevabını düşünerek irdeleyen bir nesil ile umarım biz de ekonomik ve politik ilerlemeleri sporda da yaşarız. 

Baki Hüda'ya emanet olun. 


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ