Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Yeni Başkan Galatasaray’a Neler Getirecek


Ekim 2014 - 167. Sayı
Bu makale 2014-10-23 11:45:51 eklenmiş ve 766 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Geçen ayki ‘Galatasarayda yeni dönem’  başlıklı yazımı yazarken  Galatasaray Başkanı Aysal’ın olağanüstü seçim kararı aldığını ancak başkanlığa aday olup olmayacağı kararını henüz vermediğini yazmıştım. Aslında  Aysal’ın seçim kararını alması ve bazı şeylerden hoşnutsuz olması bir daha aday olmayacağının göstergeleri idi. Nihayetinde Aysal TRT1’deki bir televizyon programında Galatasaray’a yeni dönemde aday almayacağını açıkladı. Sebep olarak da bazı mazeretler ortaya sürdü. Aysal ayrılık kararı almasında Galatasaray Divan Kurulu’nun tutumunun, federasyonun,  medyanın ve ailesinin etkisi olduğunu söyledi. Başkanlığı bıraksa bile her zaman Galatasaray’ın hizmetinde olacağını ve Galatasaray Global adlı bir projesinin olduğunu  A-Z’ye bu projenin sponsorluğunu yapacağını taahhüt etti. 


Aysal’ın Galatasaray’da geçirdiği üçbuçuk seneye baktığımızda sportif olarak Fatih Terim gönderilene kadar başarılı olduğuna, Terim’den sonra ise Galatasaray’ın  istikrarsızlıklarına şahid olduk. Ekonomik olarak baktığımızda gelirleri artırırken giderlerin de  arttığını sonuç itibariyle şuan kulüp ekonomisinin üçbuçuk sene önceyle aynı şartlarda olduğunu görüyoruz. Bunun anlamı kulüp hala büyük ekonomik sıkıntı içinde demektir. Bazıları Aysal’ın mazeretler üreterek kaçtığı yorumunu yaparken, diğer bir görüşe göre Aysal’ın başkanlığı bırakmasında kulüp yöneticilerinin, federasyonun ve medyanın büyük etkisi olduğu. Benim şahsi kanaatim kafasındaki projeleri divana kabul ettiremeyen Aysal’ın Galatasaray’dan ayrılmasındaki en büyük nedenlerden biri. Buna yabancı kısıtlamasındaki ısrarıyla federasyon ve bazı kulüp yöneticilerinin de etkisi olduğunu düşünüyorum.


25 Ekim’de yapılacak seçimle Galatasaray’da Aysal dönemi sona ermiş olacak. Yeni başkan adayları ise belli oldu. Bunlardan birincisi eski başkanlardan uzun süre yöneticilik yapmış olan Alp Yalman diğeri ise eski divan kurulu başkanı Duygun Yarsuvat.  Alp Yalman'ın yönetim kurulu listesinde Işın Çelebi, Taner Aşkın, Nasuhi Sezgin, Engin Kaptanoğlu, Levent Nazifoğlu ve Dikran Sönmezgil gibi isimlerin bulunduğu, Duygun Yarsuvat'ın yönetim kurulu listesinde ise  Abdurrahim Albayrak, Ebru Köksal, Mete İkiz, Hamdi Yasaman, Arda Üçer, Dursun Özbek, Ural Aküzüm. Adaylardan Alp Yalman tecrübesiyle başkanlığa daha yakın gözüküyor. Yalman,  önünde ağır sorunların olduğunun farkında. Bunlardan en büyüğü ekonomik sıkıntılar.Kulübün birçok çevreyle bozulmuş  ilişkileri, kadronun iyi olmasına rağmen düşen sportif performans sorunların diğer halkaları. Yalmanın bu sorunların altından  kalkıp kalkamayacağını zaman gösterecek. Biz kendisini yöneticilik yaptığı yıllarda ekonomik olarak eli sıkı fazla açılmayan bir başkan olarak hatırlıyoruz. Hatda o yıllarda Tanju Çolak ve Semih Yuvakuran gibi Galatasaray mal olmuş çok başarılı futbolcuları Fenerbahçeye sattığını hatırlıyoruz. Bu akla şayet başkan olursa Galatasaray elindeki bazı yıldızları satabileceği şüphesini getirmiyorda değil. Zamanla herşeyi göreceğiz.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ