Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Bunları “IŞİD”diniz mi?


Ekim 2014 - 167. Sayı
Bu makale 2014-10-23 09:46:22 eklenmiş ve 1181 kez görüntülenmiştir.
İlhan BARAN

Aslında yıllardır yazdığım tüm yazılarımda hep seçtiğim konular hakkında görüşlerimi paylaşırım ama bu kez anlaşılması zor ve karmaşık bir konuda bir çalışma yaparak analiz yapmayı tercih ettim. Ülkemizin ve Dünyanın gündemini meşgul eden IŞİD’in gerçekte ne olduğunu dilim döndüğünce anlatacağım.


Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip. IŞİD Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede Şeriat'a dayalı bir devlet kurmak istiyor. IŞİD ve lideri Ebu Bekir Bağdadi, ABD, AB ve Türkiye'nin "terörizm listesi”nde yer alıyor olmasına rağmen devlet oldukları iddiasından vazgeçmiyor.


Aslında herkesin son 7-8 ay önce duymaya başladığı bu örgüt yeni bir örgüt değil. Örgüt 2004 yılında "Tevhid ve Cihat” adıyla Ebu Musa Zerkavi tarafından Irak'ta kuruldu. Sonrasında Usame Bin Ladin liderliğindeki El Kaide'ye katıldı. El Kaide'ye katıldıktan sonra adını "Mezopotamya'da El Kaide” olarak değiştirdi.


2006'da yayınlanan Zerkavi, "Mücahitler Şurası Konseyi”ni kurduklarını açıkladı. Bunun üzerine örgüt bağımsız bir yapıya büründü. Irak'taki Zerkavi, Haziran 2006'da ABD güçlerince düzenlenen bir operasyonda öldürüldü. Yerine Ebu Hamza el Muhacir geçti. 2006 yılının sonlarında El Kaide'ye yakın Ebu Ömer el Bağdadi ise liderliğini yaptığı "Irak İslam Devleti”ni kurduklarını açıkladı.


2010 Nisan'ında, ABD ve Irak güçleri, Sisar bölgesinde Ebu Ömer el Bağdadi ve Ebu Hamza el Muhacir'in kaldıkları eve ortak bir operasyon düzenledi. Operasyonda her ikisi de öldürüldü. Ebu Bekir El Bağdadi örgütün yeni lideri oldu.


2011 sonlarında Muhammed Colani liderliğindeki Nusra Cephesi, El Kaide'nin Suriye kolu olarak kuruldu.  Nisan 2013'te Ebu Bekir Bağdadi'ye ait bir ses kaydında Nusra Cephesi'nin Irak İslam Devleti'nin müttefiki olduğu belirtildi. Aynı yıl, Bağdadi Nusra Cephesi ile Irak İslam Devleti'nin "Irak-Şam İslam Devleti” adı altında bir araya geldiğini açıkladı.


Kısa bir süre sonra Ebu Muhammed Colani'ye ait bir ses kaydı yayınlandı. Ses kaydında Colani, Irak İslam Devleti ile yakın ilişki fikrine sıcak baktığını söyledi, ancak iki örgütü bir isim altında bir araya getirme fikrini reddetti. Colani ses kaydında El Kaide lideri Eymen Zevahiri'ye bağlılığını ilan etti.


2013 Şubat'ında, El Kaide, Suriye'deki IŞİD'i tanımadığını ilan etti ve örgütün Suriye'yi terk etmesini istedi. El Kaide Suriye'deki temsilcisinin Nusra Cephesi olduğunu açıkladı. Nusra Cephesi ve IŞİD arasında birçok cephede çatışmalar yaşandı. En sonuncusu ise IŞİD'in Nusra Cephesi'nin kontrolündeki Deyr Ez-Zor kentinde kontrolü sağlamasıyla son buldu.


IŞİD, Suriye'de Mumbuc, petrol zengini Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak'ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi'de etkili. Son olarak Musul kentini de ele geçirdi.


IŞİD'in Suriye'deki askeri gücünün 6-7 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Savaşçılarının çoğunluğu yabancılar. Irak'taki silahlı üyelerinin sayısının ise 10 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor.


Suriye muhalefeti IŞİD’in Suriye’de devrimin sabote edilmesi için Şam yönetimince desteklendiğini iddia ediyor. Şam rejimi Suriye’de muhaliflerin elindeki bölgelere düzenli olarak varil bombası atarken, IŞİD’in kontrolündeki bölgelere saldırmıyor. IŞİD, Rakka’da çıkardığı petrolü de Suriye rejimine satıyor.


Kendilerine “Madem Siz İslamın sancaktarısınız, neden filistin halkına zulmeden ve Müslüman düşmanı İsrail’e karşı tek bir müdahaleniz yok?” diye sorulduğunda “Allah bize İsrail ile savaşmayı emretmedi” diyerek Aslında çıkar ilişkilerinin bir parçasının da İsrail olduğunu açıkça ortaya koyuyorlar.


Son olarak şunu belirtmeliyim ki, Kendileri gibi Müslüman ve sünni olan kürtlere bu kadar vahşice saldırmalarından da net bir şekilde görülmektedir ki, asla bir inanç yada ideoloji uğruna oluşmuş bir örgüt değillerdir. 


İslam coğrafyasını kana bulayan bu barbarlar ordusunun İslamdan başka kimseye zarar vermediği gün gibi ortada iken, Sırf bu katiller yüzünden islamdan korkanların da gerçek islam ile tanışmalarını tüm kalbimle diliyorum. Vesselam…

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ