Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İstikrar Kime Yarar


Ekim 2014 - 167. Sayı
Bu makale 2014-10-22 14:40:28 eklenmiş ve 689 kez görüntülenmiştir.
Atilla YEĞİN

2001 yılında yayınlanan bir makalesinde Yarbay Ralph Peter’s  İstikrar ABD’nin düşmanıdır diyordu. BOP Haritasını da çizen Amerikalı asker Ralph Peter’s çizdiği harita ve bu haritaya ek gerekçeleri “Kanlı Sınırlar, Daha İyi Bir Ortadoğu” başlığı altında açıklamış ve bu ABD Silahlı Kuvvetler Dergisi’nin Haziran 2006 baskısında yayınlanmıştı. İşte ABD’nin BOP haritasına ek gerekçe sunan Ralph Peter’s planı: 

 

“Uluslararası sınırlar hiç bir zaman tamamen adil değildir. Fakat sınırların birbirlerine zorladığı veya ayırdığı tarafları maruz bıraktığı adaletsizliğin derecesi çok önemli bir fark yaratır. Bu fark çoğu zaman özgürlük veya baskı, hoşgörü veya mezalim, kanunun veya terörizmin hüküm sürmesi hatta barış veya savaş arasındaki farktır. Dünyadaki en gelişigüzel ve tahrif edilmiş sınırlar Afrika ve Orta Doğu’dadır. Kendi çıkarlarını düşünen Avrupalılar tarafından çizilmiş olan Afrika’nın sınırları milyonlarca yerli sakinin ölümünü provoke etmeye devam etmektedir. Ancak Orta Doğu’daki adaletsiz sınırlar – Churchill’den bir alıntı ile – yerel olarak tüketilebilecek miktardan daha fazla sorun üretir.


Uyumsuz parçaların birbirlerine Frankenştayn canavarını andıran şekillerde dikilmesinden oluşan bir devlet olan Irak, o anda üç küçük devlete bölünmeliydi.


Ankara’nın önünde bulunan Kürt sorunu son on yıl içerisinde bir miktar kolaylaşmış olmasına rağmen baskı yakın tarihlerde tekrar yoğunlaştı ve Türkiye’nin doğusundaki beşte birlik bölümü işgal edilmiş bir bölge olarak görülmelidir. Suriye ve İran Kürtleri de mümkün olsa bağımsız bir Kürdistan’a katılmak isterlerdi.


Eski Irak’ın Şii güneyi, Basra Körfezinin çoğunu çevreleyecek bir Arap Şii Devletinin temelini oluşturur. Ürdün mevcut bölgesini koruyacak ve güneye doğru Suudi’lerden alacağı bir bölge ile genişleyecektir.


Mekke ve Medine’nin İslami Kutsal bir Devlet – Müslüman Vatikan’ı gibi bir oluşum- içinde dünyanın en önemli Müslüman okulları ve hareketlerinin temsilcilerinden oluşan dönüşümlü bir konsey tarafından yönetiliyor olacak.


Birleşik Arap Emirlikleri’nin şehir devletlerinin karışık bir kaderi olacaktır-gerçekte de muhtemelen olacağı gibi. Bir kısmı Arap Şii Devletine katılarak Basra Körfezinin çoğunu çevreleyebilir.


Ele avuca sığmayan sınırları ile İran, topraklarının büyük bir bölümünü Birleşmiş Azerbaycan, Özgür Kürdistan, Arap Şii Devleti ve Özgür Belucistan’a kaybedecek.


Eski Irak’ın Şii güneyi, Basra Körfezinin çoğunu çevreleyecek bir Arap Şii Devletinin temelini oluşturur. Ürdün mevcut bölgesini koruyacak ve güneye doğru Suudi’lerden alacağı bir bölge ile genişleyecektir. Doğal olmayan Suudi devleti Pakistan kadar büyük bir parçalanma görecektir.’’

 

Tabi bunlar ikibinli yıllarda planlan ve konuşulan projeler. Amerikanın Büyük Ortadoğu Projesi üzerinde birçok yazı yazıldı çizildi gelinen noktada köprünün altından çok sular aktı. Oyun kurucular açısından değişen bir şey var mı tabi ki ana hedefler konusunda değişen bir şey olduğunu zannetmiyorum fakat tali arızalar olduğu muhakkak. Bugün coğrafyada ortaya çıkmakta bunlar.  Sykes Picot antlaşması ile çizilen sınırların geçerliliği bitip yeni sınırlar için kan dökülürken birdenbire ortaya çıkıp Irak ve Suriye’de dengeleri değiştiren IŞİD örgütü ile mücadelede Amerika’nın takındığı tutum ve açıklamaları ‘’ ABD’nin Suriye’de ki  IŞİD mevzilerini bombalaması  üç yıl sürecek derken‘’ ”İstikrar ABD’nin düşmanıdır’’  Ralph Peter‘sin ifadesi hemen kulaklarımızda çınlıyor. Bu arada  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Abdullahiyan, IŞİD eliyle Esed rejiminin düşmesinin İsrail’in güvenliğini yok edeceğini savunması sonucu İran merkezli Farda News Haber Ajansı şu haberi geçmişti geçen günlerde “Eğer IŞİD karşıtı koalisyon güçleri, Suriye’deki yönetimi ve rejimi, IŞİD eliyle değiştirmek isterlerse, bunun sonucunda İsrail’in dahi güvenliği kalmayacaktır”  ifadeleri gerçekten manidar. İran’ın olmazsa olmaz İsrail düşmanlığı ile bu durumu karşılaştırdığımızda ortaya çıkan durum ciddi pradoksları beraberinde getiriyor. İran’ın bu açıklamalarını şu meşhur sözle bitirelim ‘’ Başkasına düşmanlıkla kurulan dosluklar açken yutulur, tokken kusulur cinstendir.’’

 

Hayırlı işler dileği ile rabbim yar ve yardımcımız olsun

Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 201. Sayı
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ