Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Galatasaray’da Kritik Dönem


Eylül - 20014 - 166 Sayı
Bu makale 2014-09-24 15:33:46 eklenmiş ve 966 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Yazıyı yazmaya başlamadan birkaç saat once Galatasaray yönetim kurulu erken kongreye gitme kararı aldı ve Ünal Aysal yaptığı açıklamada henüz aday olup olmayacağına karar vermediğini, ailesi ve arkadaşlarıyla konuştuktan sonra karar vereceğini söyledi. Bu büyük ölçüde Aysal’ın başkanlığı bırakacağı anlamına geliyor. Velev ki bırakmasa dahi mali kongrede istediklerini alamayan Aysal’ın Galatasaray’a çok fazla katkıda bulunamayacağı kesin. 


Peki Aysal neden böyle bir karar aldı? Galatasaray’ın borcunun yüksekliği karşısında (yaklaşık 300 milyon usd nin üzerinde bir meblağ) para kaynakları oluşturmaya çalışan Aysal bir gayrimenkul şirketi kurup Galatasaray’ ın elindeki arazileri inşa etme yoluyla daha fazla katma değer sağlayarak satma yoluna gitmek istedi. Ancak kongre buna izin vermedi. Açıkçası kongre üyelerinin uzun zamandan beri Galatasaray’ın elindeki pasif konumdaki değerli arazileri hiç değerlendirtmek istememesi  adeta hiç dokundurtmaması benimde uzun zamandır dikkatimi çeken bir konu. Galatasaray kulübü bu kadar borç altındayken ve bu borç her geçen gün büyümekte iken bu kadar değerli arazilerin pasif konumda tutulması Galatasaraya birşey kazandırmadığı kanaatindeyim. Rakip takımların yıllar önce antreman sahalarını taşıyıp eski sahalarını değerlendiklerini bununla da  kalmayıp başka gayrimenkul yatırımları yaptıklarına şahidiz. Örneğin Beşiktaş; Fulya antreman sahasına alişveriş merkezi yaptırıp antreman sahasını Ümraniyeye taşımıştır. Akaretlerdeki kulüb binasının arkasına bir rezidans -ofis binası yaptırıp kira geliri elde etmektedir. Keza Fenerbahçe de aynı şekilde değerli yerde olan antreman sahasını taşıyıp burayı değerlendirme yoluna gitmiştir. Galatasaray da ise tabiri caizse çivi bile çakılmamıştır. Kendi sahasını kendi yerinde yaptıramayan tek klub Galatasaraydır. Bu durumlar Galatasarayı yöneten camianın iyi bir yönetim gösteremediğini, kendi seçtiği başkana dahi güvenemediğini göstermektedir.


Şimdi kritik bir aşamaya gelindi. Fatih Terim gibi çok tecrübeli bir hocayı bir futbol duayyenini gönderen Aysal’ın bununlada kalmayıp iki sene başarılı bir yönetim gösteren yöneticileri değiştirmesini kimse anlayamadı. Adeta Aysal kendi dizlerini çekiçledi. Ardından sportif başarısızlık ve de yönetimden gelen homurdanmalar ve mali kongrede istediği yetkileri alamaması Aysal’ı erken seçime itdi. Bundan sonra Aysal’ın adaylığını koyup koymayacağını, Galatasray’a kimlerin başkan adayı olacağını izleyeceğiz.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ