Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Gölgeleri Dövmek


Eylül - 20014 - 166 Sayı
Bu makale 2014-09-24 11:22:14 eklenmiş ve 764 kez görüntülenmiştir.
Atilla YEĞİN

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bugünlerde ABD’nin birkaç körfez ülkesiyle başlattığı ve bizi de içine çekmek istediği İŞİD operasyonu, bedeni belli yapının gölgesine sopa atmaya benziyor. ABD’nin Savaş kışkırtıcısı, kabadayı tavırları nereden kaynaklanıyor. Libya’da olduğu gibi Fransa’nın sırtlanca saldırısı herkesin hesabının başka olduğunu ortaya koymakta. Fakat olaya ABD nezdinden baktığımızda Irak’ı perişan edip çıktıktan sonra Irak’da bir labaratuvar ürünü olarak şekillendirdiği örgüt olan İŞİD. İşte ABD İŞİD’i vesile kılarak bu savaşı neden başlatıyor ? Bir görüşe göre ABD bir zamanlar dünyadaki dengelerin oturması için kaçınılmaz bir öneme sahipti; oysa şimdi dünyayı haraca kesmeksizin kendi ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldi. Güçsüz ve çapsız ülkelere karşı girişilen askeri saldırıların nedeni de işte bu düşüşü maskelemek. "Terörizme karşı savaş", "şer ekseni" gibi kavram ve deyişler, bu harekatların bahaneleri. Avrupa, Rusya, Japonya ve Çin gibi büyük iktisadi ve stratejik etmenleri artık denetimi altında tutamaz hale gelen Amerika dünyaya tek başına hakim olma oyununu kaybedecek; yeniden sahneye döndüğündeyse gücü diğerlerininkinden hiç de fazla olmayacaktır. İşte Kissinger bu yırtılmanın, çağdaş dünyanın temelini oluşturan düzenin buhranı olduğunu söylüyor... Kissenger’in modern dünyanın temelini oluşturan düzen kavramının krize girdiğini ilan ediyor olması onun buradaki teşhisi son yüzyılda para ve bilimin ele geçirmenin rahatlığı ile batının oluşturduğu seküler yaşam biçiminin artık yeteri kadar kapsayıcı alanlarının kalmadığının beyanıdır. 


Kissenger’ın bir yerlerin sözcüsü ve ideoloğu olduğunu izah edelim. Her ne kadar ABD’nin içinde de olsa Kissenger Masonik örgüt İllüminati’nin bir parçasıdır. Şimdi burada sizlere uzun uzadıya İllüminati’den bahsetmeyeceğim. Ama yapılanmanın gücü ve kudretinden bahsedecek olursak belki olaylar zihnimizde canlanır. Dünyada sanayi ve ticareti yöneten 1700 büyük şirket var. Bu 1700 şirketi’de 40 daha büyük holding yönetiyor. Tabi bu 40 holdingide 10 tane aile. İşte bu aileler dünyada küresel sermaye denen ülkelerin ve milletlerin önem arzetmediği gurublar. Kissenger geçen sene Ortadoğu’da 10 yıl içinde artık İsrail olmayacak beyanatını verdiğinde olayı derinlemesine çözememiş bilinçaltımızdaki İsrail’e kızgınlığımız sebebi ile sevinmiştik. Bizi Türkiye olarak ilgilendiren daha yukarılarda bu işleri planlayanların küresel sisteme direnen ulusal devletlere ve süper güç ABD ile savaşında nasıl bir politika izleyeceğimizdir. 11 Eylül ikiz kulelerle başlayan bu savaş Rusya’da oligarkların tasviyesiyle devam etmişti. Bu küresel sisteme ulus devletlerin bir mesajı idi. Daha sonra Ortadoğuda ve Kuzey Afrikada başlayan halk hareketleri ile demokrasi maskesiyle buraları yöneten diktatörleri devirme operasyonu küresel sistem tarafından organize edildi. Bu konuyu biraz açacak olursak Küresel sermayenin bu ülkelerdeki siyasal olaylardan ne faydası olabilir sorusuna cevaplarımız olayın izahı olabilir. Malumunuz buralardaki diktatörler halklarından çaldığı paraları kendi şahsi hesaplarında ADB, İngiltere, Almanya, İsviçre vb. ulus devletlerin bankalarında tutmakta idi. Bu paralar bu hesaplarda durduğu sürece küresel sistemin üretim yapan firmalarına bir katkısı olamayacaktı. Yani özetle bu diktalar yıkılıp yönetim çoğunluğun eline geçince halk bu ülkenin parasından daha fazla pay sahibi olacak. Halk da paranın turşusunu kuracak değil ya satın alma yapacak bu firmalardan dolayısı ile. Bu proje kendi çapında bir miktar tuttu birtakım değişiklikler oldu. Bu aralar Küresel sistem ikinci bir oporasyon daha çekti fakat başaramadılar. Eğer başarsa idi Avrupa’dan başlayıp bizi de sıkıntıya sokacak bir hamle idi. Neydi bu hamle? Tabi ki İskoçların İngiltere’den ayrılma referandumu. Neyse ki olmadı şimdilik atlattık. Olsa idi İspanya’dan Katalanlar, Belçika’dan Flemenkler akabinde bizden de tam çözüm sürecinde bir noktaya varmışken Kürtler ayrılma isteyebilirdi. Domino etkisi ile tüm bu coğrafyayı etkileyecekti. 


Bunlar olmadı ama planlar işlemeye devam ediyor. Rehineler üzerinden bize uygulamış oldukları tazyik bitti. İŞİD üzerinden Kürtlere yönelik yeni bir senaryo peşindeler gerçekleştirebilirler mi? Bunu bekleyip göreceğiz. Hayırlı işler dileği ile.


Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ