Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Koronavirüste korkutan beklenti kapıya dayandı

Yaz aylarının gelmesiyle kapılan rehavetin ve tedbirlere uyulmamasının sonucu olarak Türkiye'de koronavirüs vakaları artış gösterirken, büyükşehirler için alarm verildi. Sonbaharın gelmesiyle birlikte taşra kentleri ile doğu illerindeki vakalarda gerileme beklendiği, büyükşehir ve metropollerde artış görüleceği ifade ediliyor.
Bu haber 2020-09-14 09:10:40 eklenmiş ve 337 kez görüntülenmiştir.

Yaz aylarından kalma sonbaharı yaşayan Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları yükselişe geçti. Vakalarda görülen artış nedeniyle büyükşehirlerde alarm verilirken, önümüzdeki dönemde sayıların Ankara'da azalması, İstanbul'da da artması bekleniyor.

Bakanlıklar toplantı üstüne toplantı yapıyor

Hürriyet'te yer alan habere göre, Vatandaşların yaz mevsiminin etkisiyle rehavete kapılması ve alınan tedbirlere yeterince özen göstermemesi nedeniyle yeniden etkisini artıran koronavirüs nedeniyle Türkiye'de beklenen ikinci dalgaya karşı önlemler masaya yatırılıyor. Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı özellikle büyükşehirlerde verilecek mücadele için toplantı üstüne toplantı yaparken, olası ikinci dalgaya karşı alınabilecek tedbirler görüşülüyor. İki bakanlık arasında gerçekleştirilen toplantılarda ilk etapta yasaklar yerine denetimlere ağırlık verilmesi ve ceza sisteminin uygulanması gündeme getirildi.

Apartman ve site içi görüşmeler önlenecek

Büyükşehirlerde bulaşı önlemek adına görüşülen bir diğer konu ise apartman içi ve site içi görüşmelerin önlenmesi. Öte yandan yaz aylarını ikamet ettiği şehir dışında geçirenlerin temasının kesilmesinin uygulanması gereken bir tedbir olduğu değerlendiriliyor.

Ankara'da azalacak, İstanbul'da artacak

Bakanlıklar arasında gerçekleştirilen toplantılarda görüşülen bir diğer mesele ise ülke genelinde vaka sayısı dağılımı. Yaz aylarının sona ermesiyle birlikte insanların yaşadıkları şehirlere dönmesiyle vaka sayılarına ilişkin bazı bölgelerde artış, bazı bölgelerde de gerileme yaşanacağının beklendiği belirtildi. Özellikle taşra kentleri ile doğu illerindeki vakalarda gerileme beklendiği belirtilirken, büyükşehir ve metropollerde artış görüleceği ifade edildi. Kamu çalışanlarının sınırlı olan izinleri kullanarak erken dönmesinin Ankara'daki vakaların artmasına neden olduğu belirtilirken, bu nedenle kentteki vakaların eylül sonunda inişe geçeceğinin beklendiği ifade edildi. Ancak İstanbul ve Marmara'da koronavirüs vakalarında ekim başında artış görüleceği ifade edildi.

İzolasyonda yaşanan sorunlar giderilecek

Uzmanlar tarafından vaka sayılarında artış görülmesinin bir sebebi de ev içi bulaş olarak gösteriliyor. İzolasyon ve izolasyon takibinde sorun yaşandığı için karantinadan beklenen sonuçların el edilemediği belirtilirken, durumun farkında olan Sağlık Bakanlığı tarafından bu zafiyetin giderilmesi adına denetimlerin ve cezaların arttırılmasının planlandığı kaydedildi. Her ne kadar şimdilik hafta sonu sokağa çıkma yasakları dahil, diğer yasaklar gündeme getirilmezken, ileri ki zamanlarda duruma göre konunun değerlendirilebileceği belirtildi.

Gençler ve 65 yaş üstü bir araya getirilmeyecek

Koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan çalışmalar kapsamında virüsü taşıma oranları yüksek olan gençler ile ise ölüm ve yoğun bakıma ihtiyaç oranlarının çok yüksek olduğu belirtilen 65 yaş üstünün temasının kesilmesi öneriliyor. Alınabilecek tedbirler arasında farklı saat uygulamasına gidilmesi, banka, PTT, market gibi alanların farklı saatlerde kullanılması yer alıyor.

 

Yeniakit

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 237
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ