Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Ekrem İmamoğlu'nun villası usulsüz çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) CHP'li Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Muğla Bodrum'da eşi Dilek İmamoğlu için satın aldığı villanın imar planında turizm tesis alanında kaldığı, fakat buna aykırı biçimde satılan kişilere kat mülkiyeti verildiği belirlendi.
Bu haber 2020-07-18 09:29:17 eklenmiş ve 294 kez görüntülenmiştir.

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Yahşi beldesinde geçtiğimiz aralık ayında eşi Dilek İmamoğlu adına satın aldığı villanın usulsüz şekilde inşa edildiği ortaya çıktı.

Sabah'ta yer alan habere göre, CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Bodrum Yahşi'de eşi Dilek İmamoğlu adına satın aldığı villanın turizm tesis alanına yapıldığı ve İmamoğlu'na yasaya aykırı şekilde kat mülkiyeti tapusu verildiği ortaya çıktı. Villanın imar planında turizm tesis alanında kaldığı, fakat buna aykırı biçimde satılan kişilere kat mülkiyeti verildiği belirlendi. Turizm tesis alanlarına sadece otel yapılabilirken İmamoğlu'na yasadışı şekilde kat mülkiyeti verilmesi dikkat çekti.

 

Alanın amaç dışı kullanımı yasak

CHP'li Ekrem İmamoğlu geçtiğimiz yıl aralık ayında Bodrum Yahşi'den eşi Dilek İmamoğlu adına bir villa satın aldı. Ulaşılan belgelere göre satış işlemi 22 Kasım 2019 günü gerçekleştirildi. Villa, Alptekin Polat'ın sahibi olduğu Polat HCK Yapı'dan satın alındı. Bodrum Yahşi Mahallesi 209 ada 3 parselde bulunan villa, İmar Planında Turizm Tesis Alanı içerisinde kalıyor.

Plan notuna göre otel, butik otel yapılması durumunda emsal yüzde 45, diğer turizm amaçlı apart, pansiyon yapılması durumunda emsal yüzde 7,5 -15 kullanılabilir. Bu da yaklaşık 3'te 1'lik daha az yapı yapılabileceği anlamına geliyor. Plan notuna göre otel yapılabilmesi için en küçük parsel büyüklüğü 7 bin 500 m2 olmak zorunda. 5 bin 186 m2 olan arsaya otel inşaatı olarak yapı ruhsatı verildi. Yasaya göre alanda turizm amaçlı yapılar haricinde yapı yapılması, amaç dışı kullanılması yasak. Kâğıt üzerinde otel olsa da uygulamada yer, otel koşullarında değil. Hiçbir sosyal tesis alanı da bulunmuyor.

Yatırım ve işletme belgelerinin iptal edilmesi gerekiyor

Otel olarak yapı ruhsatı almış olan parsel, kat irtifakı tapusuyla bağımsız bölümlere ayrılarak farklı kişilere satıldı.

Yasa gereğince turizm tesis alanlarında sadece otel, butik otel, tatil köyü, apart otel veya pansiyon yapılabiliyor. Bu alanlarda otel yapılabilmesi için turizm yatırım belgesi alınması ve yapı kullanma izni sonrası turizm işletme belgesi alma zorunluluğu bulunuyor. Otel amacı dışında kullanılıyorsa yatırım ve işletme belgeleri iptal edilmesi ve kanuna uygun hale getirilmesi gerekiyor. Turizm tesisleri başka amaçla kullanılamıyor.

 

Yeniakit

ETİKETLER :
Diğer 3 SAYFA HABERLERİ haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 236
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ