Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Yunanistan sıkıştı, Türkiye karşısında İsrail'den yardım istedi

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinden endişe duyan ve korkan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, destek arayışları için soluğu İsrail'de aldı.
Bu haber 2020-06-18 09:10:55 eklenmiş ve 1226 kez görüntülenmiştir.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İsrail'e iki günlük bir resmi ziyaret gerçekleştirdi. Miçotakis'in gündeminde, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri vardı.

Beraberindeki heyetle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşen Miçotakis, Türkiye'nin bölgedeki uluslararası haklardan kaynaklanan meşru varlığını görmezden gelerek, Ankara'nın enerji politikalarını eleştirdi.

Yunan başbakan, "Başbakana (Netanyahu) denizlerimiz, hava ve kara sınırlarımızda Türkiye'nin son zamanlarda sergilediği yasa dışı ve provokatif davranışları ifade ettim." dedi. Miçotakis'e, İsrail Başbakanı'ndan destek geldi.

 

NETANYAHU'DAN MİÇOTAKİS'E TAM DESTEK

İsrail Başbakanı Netanyahu, Yunanistan'a deniz bölgeleri konusunda tam destek verdiğini ve iki ülke tarafından imzalanan ortak bildiride bu hakların ihlaline yönelik her türlü girişime karşı olduğunu ifade etti.

Ortak açıklama: Doğu Akdeniz'de ihlale karşıyız
Netanyahu ve Miçotakis'in ortak açıklamasına göre, İsrail ve Yunanistan'ın demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi ortak değerleri paylaştığı, Tel Aviv'in somut ve anlamlı sonuçlar elde etmek amacıyla Güney Kıbrıs'la üçlü iş birliğini ve ABD ile olan 3+1 formatını sürdürmeye kararlı olduğu belirtildi.

Sözü, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki varlığına getiren Tel Aviv ve Atina yönetimleri, "Kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgelerdeki tüm devletlerin, uluslararası deniz hukukuna uygun olarak egemenlik haklarına saygı duyulmasını istiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Türkiye'nin kendi meşru çıkarları için Doğu Akdeniz'deki varlığına ağırlık vermesinden rahatsız olan iki ülke, yaptığı ortak açıklamada, "Bu hakları, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'nin istikrarını tehlikeye atacak, uluslararası hukuku ihlal edecek ve iyi komşuluk ilişkilerine karşı koyacak şekilde ihlal girişimlerine şiddetle karşıyız." denildi.

 

İSRAİL TÜRKİYE'Yİ ELEŞTİRDİ: SALDIRGAN DAVRANIYOR

Öte yandan, Türkiye'nin bölgedeki faaliyetleri Yunanistan Başbakanı Miçotakis'i endişelendirdi. Miçotakis, gittiği İsrail'de Ankara'nın Doğu Akdeniz’de "saldırgan davranışlar" sergilediğini öne sürerek, "Bu faaliyetleri bölgesel barış ve istikrara tehdit olarak değerlendiriyoruz." diye konuştu.

Yunan başbakan, Türkiye ile Libya'daki uluslararası tanınırlığa sahip meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasındaki karşılıklı ilişkinin bölge açısından "istikrarsızlaştırıcı" olduğunu öne sürdü.


Nethaber

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ