Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Dünya gevşedi, ikinci korona dalgası başladı

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını azalır azalmaz hemen her ülke normalleşme sürecine girdi. Durum böyle olunca hem ölüm hem de vaka sayılarında artış yaşandı. Bu hızla giderse, ikinci dalga birincisi kadar etkili olacak.
Bu haber 2020-06-15 09:21:18 eklenmiş ve 517 kez görüntülenmiştir.

İşte, bazı ülkelerde yeniden hortlayan korona ve dünyayı yeniden endişeye sürükleyen rakamlar...

Çin korkutuyor

Çin’de son iki ayın en yüksek Covid-19 vaka artışı yaşandı. Son 24 saatte 57 yeni vaka tespit edildi. Çinli epidemiyoloji uzmanı Zeng Guang “Pekin’deki durum kontrol altına alınamazsa ikinci bir dalgaya yol açabilir” uyarısı yaptı. Zeng, ilginç bir açıklama daha yaptı: Bu virüsün soyu, ülkede yayılan türle benzeşmiyor...

İran, yine üç haneli

Normalleşme kararlarını bir bir uygulayan İran’da koronavirüs salgınında son 24 saatte 107 yeni ölümün kayıtlara geçmesiyle, ülkede salgında ölenlerin sayısı yeniden üç haneye yükseldi. Ülkede bir günde 2 bin 472 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Ülkede 14 Nisan’da hayatını kaybedenlerin sayısı çift haneli sayıya düşmüştü.

Rusya’da yarım milyon

Rusya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespit edilenlerin sayısı 528 bin 964’e, ölenlerin sayısı 6 bin 948’e yükseldi. Salgınla mücadele tedbirlerinin gevşetildiği başkent Moskova’da son 24 saatte vaka sayısı 1.477 artarak 205 bin 905’e, ölü sayısı 50 artarak 3 bin 281’e çıktı.

Hindistan uçuyor

Bir ara sokağa çıkma yasağı uygulayan Hindistan’da da durum kontrolden çıktı. Ülkede son 24 saatte koronavirüs yüzünden 311 kişi hayatını kaybetti. Ülkede son bir günde 11 bin 929 kişi virüse yakalandı. Yeni vaka ve ölümlerle, ülkede bugüne dek görülen toplam vaka sayısı 320 bin 922’ye, can kaybı sayısı ise 9 bin 195’e çıktı.

Brezilya lider

Koronavirüs konusunda yeterli tedbirleri almadığı iddia edilen Brezilya’da son 24 saatte 1009 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 42 bin 837’ye yükseldi. Güney Amerika’da vaka ve ölüm oranında liderliği kimseye bırakmayan Brezilya’dan bir günde vaka sayısı 23 bin 975 artarak 852 bin 785 olarak kaydedildi.

Mısır’da artıyor

Mısır’da 62 kişinin daha koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmesi ve 1.677 kişinin enfekte olmasıyla ülkede, salgının görüldüğü günden bu yana 24 saat içinde kaydedilen en yüksek vaka ve can kaybına ulaşıldı.

Almanya Tahliye ücretini halktan istedi

Almanya’da hükûmet, yurt dışından getirilen 240 bin Alman vatandaşına tahliye faturaları gönderdi. Dışişleri Bakanlığı uçaklara 100 milyon avro ödendiğini ifade etti. Alman vatandaşların ülkelerin uzaklığına göre ödeme yapacağı ve ortalamanın 420 avroyu bulacağı kaydedildi.

Netanyahu'nun korumaları pozitif

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 3 korumasında koronavirüs tespit edildi. Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada korumanların Başbakan’ın evinin dışında güvenliği sağladığı aktarıldı. Başbakan’ın korumalar ile teması olmadığı ifade edilirken, Netanyahu’nun şimdilik karantinaya alınmasını gerektiren bir durumun olmadığı açıklandı.

 

Yeniakit

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ