Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Avrupa, Türkiye ve Rusya'nın şovunu izliyor

Fransız gazetesi Le Monde, her geçen gün bozguna uğrayan darbeci Hafter'in bozguna uğradığı Libya'daki meselelere ABD'nin uzaktan baktığını, Avrupa'nınsa kendi arasında fikir birliğine varmaya çalışırken, Türkiye ve Rusya'nın Libya'da ilerleme kaydettiğini yazdı.
Bu haber 2020-06-13 10:12:56 eklenmiş ve 471 kez görüntülenmiştir.

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde'de, çaresizlikleri itiraf ettikleri editöryal bir yazı yayımladı. Yıllarca Afrika'da sömürgecilik faaliyetleri yürüten Fransa'nın es geçildiği yazıda, Türkiye ve Rusya'dan "yayılmacı güç" olarak bahsedilirken, "Bugün Avrupalılar Orta Doğu'da yabancı iki yayılmacı gücün, Rusya ve Türkiye'nin gösterisini izliyor" ifadelerine yer verildi.

"Türkiye ve Rusya, Libya'da ilerliyor"

Le Monde gazetesi tarafından cuma günü yayımlanan editöryal yazıda, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) uzaktan baktığı, Avrupa'nınsa kendi arasında fikir birliğine varmaya çalışırken, Türkiye ve Rusya'nın Libya'da ilerleme kaydettiği belirtildi.

"Asi Mareşal' başarısız saldırı sonrası Bingazi'ye çekildi"

Ülkenin doğusunu kontrol altında tutan darbeci Halife Hafter'in başarısızlığının çatışmada yeni bir aşamaya işaret ettiğini belirten Le Monde editörleri, Akdeniz ülkesi Libya'da olup bitenlerin Avrupa'nın güvenliği açısından büyük önem arz ettiğini ifade etti. Yazıda, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından harekete geçirilen kuvvetler batıda, Trablus'ta Fayiz es-Serrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Hafter saldırılarını püskürtmesine ve bölgede kontrolü ele geçirmesine izin verirken, doğuda "asi mareşal", Trablus'a yönelik saldırısının başarısız olmasının ardından Bingazi'ye geri çekildi. Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen (Hafter) Rus askeri desteğinden yararlanıyor" ifadeleri kullanıldı.

 

(Kaynak: EuroNews)

ETİKETLER :
Diğer DÜNYA haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ