Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Libya'da Türkiye'nin istediği oldu! 7 ayda zafer

Libya'da başkent Trablus, darbeci Hafter'e bağlı teröristlerden tamamen temizlendi. Yeni hedef ise milislerin ikmal merkezi olarak kullandığı Terhune vilayeti olarak belirlendi.
Bu haber 2020-06-05 09:27:53 eklenmiş ve 223 kez görüntülenmiştir.

Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter milisleri karşısında büyük bir zafer daha kazandı. Trablus Uluslararası Havalimanı'nı gece ele geçiren Libya ordusu, güneye doğru ilerleyerek işgal altındaki Ayn Zara ve Vadi er-Rabi bölgelerini de kurtardı. Libya Ulusal Hükûmeti'ne (UMH) bağlı Libya ordusu, sabah saatlerinden itibaren başkent Trablus'ta kontrolün tamamını ele geçirdiğini duyurdu. Hafter milislerinin çekildiği Vadi er-Rebi'de, bir mühimmat deposu, beş askerî araç, üç zırhlı savaş aracı, yedi tank, üç personel taşıyıcı ve üç top ele geçirdiği belirtildi.

Halk zaferi kutluyor

Libya halkı, önce Trablus Uluslararası Havalimanı'nın ardından da başkentin tamamen darbeci milislerden kurtarılmasını kutladı. Bayraklarla sokaklara dökülen halk, havai fişek atarken Hafter aleyhine slogan attı. Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, başkent Trablus'ta yaşayan kadın ve çocukların hayatlarının artık daha güvende olduğunu söyledi. Başbakan Fayiz es-Serrac da Hafter tarafından kandırılan ve savaşa sürüklenen gençlere silah bırakmaları için çağrıda bulundu..

Yeni hedef Terhune

Libya Ordusu Sözcüsü Albay Muhammed Kanunu, yeni hedeflerinin Terhune olduğunu açıkladı. Hafter milislerinin harekât ve ikmal merkezi olarak kullandığı Terhune vilayeti, "Trablus'un sırtındaki hançer" olarak isimlendiriliyor.  Kanunu, ilerlemeye devam eden askerleri Terhune il sınırlarındaki Fem Mulga beldesine ulaştıklarını açıkladı.

Yedi ayda zafer geldi

Libya'da yaklaşık bir yıl önce başkente saldırmaya başlayan darbeci Hafter'e bağlı milisler, Türkiye'nin Libya'nın meşru hükûmeti (UMH) ile 27 Kasım 2019'da yaptığı işbirliği ile hain emellerine ulaşamadı. Hafter milisleri, yedi ayda Libya ordusu karşısında üst üste kayıplar yaşamaya başladı ve özellikle son iki ay içinde bozguna uğradı. İşte adım adım gelen zafer:

27 Kasım 2019: Türkiye ile meşru Libya hükûmeti arasında Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması imzalandı.

3 Ocak 2020: Türk askeri ve güvenlik güçlerinin Libya’da askerî danışmanlık hizmeti vermesine imkan veren tezkere, TBMM'den geçti.

13 Ocak 2020: Moskova'da ateşkes görüşmeleri başladı. Ancak Hafter gece yarısı Libya'ya döndü...

19 Ocak 2020: Libya'ya ateşkes için düzenlenen Berlin Konferansı biter bitmez Hafter güçleri yine saldırdı.

28 Şubat 2020: Hafter milisleri, Mitiga Havalimanı gibi stratejik öneme sahip bölgeler ve Trablus’a karşı saldırı başlattı.

25 Mart 2020: Libya ordusu "sivillerin canını korumak" için Barış Fırtınası Harekâtı'nı başlattığını ve "savunmadan saldırıya geçtiğini" duyurdu.

13 Nisan 2020: Libya ordusu başkentten batıya doğru ilerleyerek Tunus sınırına kadar uzanan yaklaşık üç bin kilometrekarelik alanı milislerden arındırdı.

27 Nisan 2020: Hafter tek taraflı olarak kendisini "Devlet Başkanı” ilan etti. Hafter’in bu hamlesine kendisini destekleyen Rusya ve Fransa da dâhil olmak üzere AB ve ABD’den tepki geldi.

18 Mayıs 2020: Libya hükûmeti stratejik öneme sahip Vatiyye Askerî Üssü’nde kontrolü sağladı.

20 Mayıs 2020: Hafter için savaşan Rus Wagner grubu Trablus’un ön cephelerinden paralı askerlerini çekme kararı aldı.

25 Mayıs 2020: Başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermuk, es-Savarih askerî kampları milislerden arındırıldı..

3 Haziran 2020: Trablus Uluslararası Havalimanı, milislerden kurtarıldı.

 

Kaynak: Türkiye

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ