Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İstanbul için korkutan rakam

Prof. Dr. Mehmet Ceylan CNN Türk canlı yayınında Ahmet Hakan'a konuk oldu. Prof. Dr. Ceylan Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'nu yorumlarken İstanbul'daki koronavirüs vaka sayısı ile ilgili açıklama yaptı..
Bu haber 2020-06-04 09:06:22 eklenmiş ve 194 kez görüntülenmiştir.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İstanbul için korkutan açıklamalarda bulundu. Canlı yayında konuşan Ceyhan, ''İstanbul'da her 100 kişiden 1'i enfekte durumda'' ifadelerini kullandı..

İşte Mehmet Ceyhan'ın İstanbul'daki koronavirüs vakaları için yaptığı açıklama ; 

YÜZDE 60'I İSTANBUL'DA
300 bin civarında virüsü taşıdığını düşündüğümüz insan var. Bu da giderek azalıyor. Şu anda bunun genel olarak yüzde 60'ının İstanbul'da olduğunu düşünmek durumundayız. Geri kalan Anadolu'nun değişik bölgelerinde. 160 bin 170 bin civarında İstanbul'da aktif vaka var.

HER 100 KİŞİDEN 1'İ ENFEKTE
Tabi İstanbul'un nüfusuna göre düşünürseniz Her 100 kişiden 1'i anlamına gelir. 100 kişilik bir toplantıya gittiğinizde orada bulaştıracak bir kişiyle karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek. İlla ki her yerde denk geleceğiniz anlamına gelmez bu bir ortalamadır."

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK HAYAL
Bu durumun toplumda ne kadar bağışıklık kazanmış kişi vardır hesabına da yansıdığının altını çizen Prof. Ceyhan, "Birçok ülke bundan çok daha büyük rakamlarda ümitliydi. Ama büyük bir hayal kırıklığı yarattı. İsveç'in Başkenti Stockholm'de bir epediyemoloji başkanı mayıs sonunda yüzde 25-30 bir bağışıklık yakalarız demişti. Sadece yüzde 7.4 çıktı. Onlar temmuzda toplumsal bağışıklık olur diyorlardı ama olmadı.

Türkiye'de de böyle bir hesap yaptığımızda İstanbul'da şu anda en fazla yüzde 6.7'si bağışıklık kazanmıştır. Türkiye'nin de yüzde 2'si. Bu şu anlama geliyor. Demekki bu salgından kurtulmada toplumsal bağışıklık hayal. İstanbul'un bağışıklık kazanması için böyle 6 tane salgın geçirmesi lazım." ifadesini kullandı.

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ