Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Normalleşme sürecinde spor tesislerinde uygulanacak önlemler belirlendi

Gençlik ve Spor Bakanlığı, yeni normalleşme süreciyle beraber Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kampları ile bakanlığa bağlı spor tesislerinde uygulanacak önlemleri belirledi.
Bu haber 2020-06-03 09:35:55 eklenmiş ve 115 kez görüntülenmiştir.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede elde edilen başarı sonucu Türkiye'de normalleşme süreci 1 Haziran'da başladı. 

Normalleşme süreciyle beraber Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kampları ile spor tesisleri de kapılarını açtı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yeni normalleşme süreciyle ilgili bir değerlendirme yaptı. 

Koronavirüs salgınında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde en etkili mücadeleyi ortaya koyan ülkelerden birinin Türkiye olduğuna işaret eden Bakan Kasapoğlu, "Bu süreçte devlet ve millet işbirliği ile yeni tip koronavirüsün olumsuz etkilerini en aza indirgemek için yoğun bir çalışma ortaya koyduk." ifadelerini kullandı.

Sürdürülen bu başarılı çalışma sonrası normalleşme süreciyle beraber, sporcuların antrenmanlarına devam edebilmesi için kendilerine bağlı spor tesislerini, gençler için de Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kampları'nı 1 Haziran'da yeniden hizmete açtıklarını belirten Kasapoğlu, "Camia olarak enerji ve motivasyonumuzu kaybetmeden yeni normalleşme sürecinde de çalışmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

18 yaş altı milli sporcular ile TOHM sporcularına özel izin 

Yeni normalleşme sürecinde Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı spor tesislerinde 18 yaş altı milli sporcular ve Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) sporcuları için bir istisna olacak. 

Söz konusu 18 yaş altı sporcular, "özel izinle" düzenli antrenmanlara başlayacak. Bu sporcuların sorun yaşamamaları için İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili valiliklere bir talimat gönderdi. 

18 yaşın altındaki lisanslı faal sporcular ise sokağa çıkmalarına izin verilen çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında tesislerde antrenman yapabilecek. 

45 branşta antrenmanlar başlayacak 

Tesislerde 45 branşta antrenman yapılabilecek. Söz konusu 45 branş ise şöyle: 

"Atıcılık, karate (kata), atletizm, kayak, badminton, kaykay, bilardo, kızak, binicilik, kickboks (point fighting, müzikli form), bisiklet, kürek, bocce, bowling, dart, masa tenisi, briç, modern pentatlon, buz pateni, motosiklet, cimnastik, muay thai (waikuru), dağcılık, okçuluk, dans sporları (tekli), oryantiring, eskrim, otomobil sporları, geleneksel spor dalları (atlı sporlar), rafting, geleneksel Türk okçuluğu, satranç, gelişmekte olan spor branşları (dalga sörfü-paint ball, squash, kuraş), sualtı sporları (tekli), golf, taekwondo (poomse), halter, tenis, hava sporları, triatlon, herkes için spor (wellness, yoga), vücut geliştirme, fitness, izcilik, wushu (tao), kano, yelken, yüzme."

Spor tesislerinde alınacak önlemler 

Gençlik ve Spor Bakanlığının belirlediği önlemlerin yanı sıra, federasyonlarca belirlenen branşa özgü özel kurallar da göz önünde bulundurulacak. 45 branşta antrenmanların başlayacağı spor tesislerinde bakanlığın belirlediği önlemler ise şöyle: 

1. Tesisler ve antrenman alanlarının her akşam düzenli olarak temizliğinin ve dezenfeksiyonunun yapılması. 

2. Antrenman alanları ve soyunma odalarında kişi başına 6 metre kare alan düşecek şekilde planlamanın yapılması. 

3. Tesislere giriş bölümünde elektronik ateş ölçme cihazlarının bulunması. 

4. Antrenman ekipmanlarının kişiye özel olmasına özen gösterilmesi. 

5. Ekipmanların ortak kullanımı zorunlu ise kullanılan malzemelerin her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi. 

6. Tesislerin giriş ve çıkışlarının birbiriyle çakışmayacak şekilde farklı yönlerde düzenlenmesi. 

7. Tesislerde birden fazla alanda el yıkama yeri, alkol bazlı el jeli ve kolonyanın bulunması. 

8. Antrenör, sporcu ve tesis çalışanları arasındaki fiziksel mesafenin (en az 2 metre) korunması. 

9. Antrenörlerin ve tesis çalışanlarının maske takması, sporcuların da antrenman anı hariç maskelerini takması. 

10. Su şişeleri ve bardakların tek kullanımlık olması. 

11. Kağıt mendil, havlu, vb. tüm tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir hijyen malzemelerinin güvenli kaplarda korunarak tutulması.

12. Spor salonu ve antrenman alanlarının klima ve havalandırma sistemleri yüzde yüz temiz hava sağlanıyorsa kullanılması, aksi takdirde kullanılmaması, antrenman öncesi ve sonrası kapı ve pencerelerden faydalanarak doğal havalandırma yapılması. 

13. Tesislerde bulunan tüm alanlardaki kapı kolları, banyo muslukları, tuvaletler gibi sık kullanılan alanların klozet kapakları kapatılarak günde birkaç kez dezenfekte edilmesinin sağlanması. 

14. Soyunma odalarının ve duşların mümkün olduğunca kullanılmaması. 

15. Buhar odaları ve saunaların kullanılmaması.

16. Tesislere ulaşımda mümkün olduğunca toplu taşıma araçları yerine, bisiklet veya özel araçların kullanılmasına özen gösterilmesi. 

17. Tesislerde antrenman alanları ve soyunma odaları vb. yerlerle hijyen hizmeti için işaret ve yönlendirme tabelalarının asılması. 

18. Sporcuları, teknik adamları (antrenör, teknik direktör, masör v.b ), tesis personelini COVID-19 virüsünü başkalarına bulaştırmalarını önleme yolları hakkında bilgilendirme amaçlı uyarıcı işaret ve levhaların asılması. 

19. Semptomları gösteren herhangi bir kişinin, hastaneye taşınmadan önce bekletileceği bir izolasyon odası/alanının belirlenmesi. 

20. Soyunma odalarında temizlik mendilleri, maske ve eldivenleri atacakları özel kapaklı çöp kutuları bulundurulması. 

21. Tesislerde asansörlerin mümkün olduğunca kullanılmaması, zorunlu hallerde sosyal mesafe kuralına uygun kişi sayısı ile sınırlandırılması ve temas edilen yüzeylerin sıklıkla dezenfekte edilmesi. 

22. Tesislere girişte ayakkabı hijyeninin yapılması için hijyen paspası konulması. 

23. Tesislerde bulunan su sebili ve buna benzer otomatların kullanılmaması. 

24. Sporcu ve üyelerin salon içine girişlerinin temassız bir şekilde sağlanması. El izi, parmak izi veya şifre gibi uygulamalar varsa kullanılmaması. 

25. Maske kullanımı ve pandemi konusunda tesis personellerine eğitim verilmesi. 

26. Yüzme havuzlarında mevcut kulvar başına en fazla üç sporcu olacaktır. 

27. İmkanlar dahilinde soyunma dolaplarının günde en fazla bir kişi tarafından kullandırılması sağlanacaktır.

 

AA

ETİKETLER :
Diğer SPOR haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ