Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi bugün hizmete açılacak

Koronavirüse karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde yapımına başlanan ve 45 günde tamamlanan İstanbul’daki 2 acil durum hastanesinde sona gelindi. Bugün açılacak Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi ile 31 Mayıs’ta açılacak Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi yoğun bakım yatak sayısına 2 bin adet daha katkıda bulunacak.
Bu haber 2020-05-29 09:26:04 eklenmiş ve 145 kez görüntülenmiştir.

umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde 6 Nisan’da düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada İstanbul’da Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’de iki salgın hastanesinin oluşturulacağını duyurmuştu. Açıklamanın ardından 9 Nisan’da hastanelerin inşaatı için ilk kazma vuruldu. 4 bin işçinin 3 vardiya şeklinde çalıştığı Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nde sona gelindi. 1008 yatak kapasiteli Acil Durum Hastanesi Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla hizmete girecek. Açılış öncesi salgın hastanesi kapılarını Yeni Şafak’a açtı.

184 BİN METREKARE ALANA KURULDU

Koronavirüs salgını sonrası virüse yakalanarak 87 yaşında hayatını kaybeden Cerrahpaşa'nın önemli isimlerinden Prof. Dr. Feriha Öz’ün ismini taşıdığı hastane bugün açılıyor. 70 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplamda 184 bin metrekare alana kurulan Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi kısa sürede tamamlanmasının yanı sıra kalite ve özellikleriyle de göz dolduruyor. Hastane 2 bölüm halinde 8 bloktan oluşuyor. algın, deprem ve afet hastanesi olarak kullanılması hedeflenin 1008 yatak kapasitesine sahip. 432 yoğun bakım odası bulunan hastanenin her odası da istenildiğinde yoğun bakıma dönüştürülebilecek. Öte yandan açılış öncesi tüm odaların temizlik çalışmalarında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hastane açılışını gerçekleştirmesinin ardından Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin ilk hastalarını kabul edeceği belirtildi.

HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ

Tam teşekküllü bir hastane alt yapısına sahip olan Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nde, triyaj odaları, MR odaları, ameliyathaneleri ultrason, anjiyo, laboratuvarlar, yemekhane ve çamaşırhane gibi bir hastanede bulunması gereken her şeye sahip olarak hazırlandı. Yatay mimari olarak inşa edilen Acil Durum Hastanesinin inşatında 4 bin işçi 3 vardiya usulüyle aralıksız olarak mesai harcadı. Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında işçilerin maske taktıkları ve sosyal mesafeye uydukları gözlendi. Son teknoloji ile hazırlanan hastanede hem hasta hem de hasta yakınının konfor ve rahat etmesi için her ayrıntıya önem verildi. Hastane odaları içerisinde televizyon, refakatçı koltuğu, banyo, lavabo gibi tüm detaylar düşünüldü.

TÜM ÖNLEMLER ALINDI

 

 

 
Hastanedeki odaların iç görüntüsü.

Hastane içerisindeki tüm bölümler ise elektronik kapılar aracılığıyla ayrılmış durumda. Elektronik kapıya açmak için uyumlu kartı bulunmayan kişiler kesinlikle diğer alanlara giriş yapamıyor. Hastanenin giriş ve çıkışlarında ise güvenlik ekipleri tarafında 7/24 kontrol altında tutulacak. Maskesi bulunmayan hiçbir kimse hastane içerisinde alınmayacak. Ayrıca hastanenin dış çevre dizaynı da yapıldı. İçerisinde otopark ve dinlenme alanlarının da bulunduğu Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin birçok noktasına ağaç dikim işlemi de gerçekleştirildi.

 

Yenişafak

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ