Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Koronavirüs spor sektörüne ciddi maliyet getirecek

Spor fütüristi, yönetim danışmanı ve milli sporcu Hakan Demiray, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının spor sektörüne ciddi maliyet getireceğini savundu.
Bu haber 2020-05-15 14:52:57 eklenmiş ve 256 kez görüntülenmiştir.

Pandemi sürecinde insanların evde egzersiz yapmanın önemini daha iyi anladığını ifade eden spor fütüristi, yönetim danışmanı ve milli sporcu Hakan Demiray, AA muhabirine açıklamada bulundu.

Bağışıklık sistemini güçlendirmede egzersizin önemini hatırlatan Demiray, Türkiye'de düzenli spor yapan insanların oranının Avrupa'ya oranla çok düşük olduğunu dile getirdi.

Pandemi sürecinden sonra bu oranın yükseleceğini öngördüğünü anlatan Demiray, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de egzersiz yapma oranımız yüzde 2 civarında. Bu çok düşük bir oran. Avrupa'da bu yüzde 10 civarında. Şu anda Anadolu'nun birçok yerinde bulunan arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla insanlar egzersizin önemini daha iyi anladı. Aktif insanlar olarak egzersizin önemini gördük. Evimizde kaldığımız dönemde bile vazgeçemeyeceğimiz tek şeyin hareket etmek olduğunu öğrendik."

Demiray, spor salonlarının 1 Haziran'da yeniden açılmasını beklediklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye'de 7 bine yakın spor salonu var. Bu işletmelerin hangi mantık çerçevesinde bu süreci yöneteceğiyle ilgili prosedürleri bekliyoruz. Yani şu anda işletmeler tarihi biliyor ama içeriği bilmiyor. Neler yapmaları gerektiğiyle ilgili böyle ana başlıklar ve mümkünse azami detaylar olursa, o zaman işletmelere çok daha verimli, kaliteli ve steril ortamda spor yapma imkanı sunacaktır."

 

"Sektör inanılmaz bir hızla dijitalleşecek"

Hakan Demiray, spor sektörünün önümüzdeki yıllarda hızlı bir şekilde dijitalleşeceğini düşündüğünü söyledi.

Teknolojinin spor salonlarına entegre olacağını aktaran Demiray, "Koronavirüs, spor sektörüne ciddi maliyet getirecek. Sürekli hijyenik ortamı oluşturmakla ilgili bir yatırım gerekiyor, bu belki personel yatırımı da olabilir. Bu durum işletmelerin alması gereken yükümlülükler olarak karşımıza çıkıyor. Şu an turizmde bir sertifikasyon var, yani yeterlilik belgesi gibi. Belki spor salonlarıyla ilgili de böyle bir şey olabilir." diye konuştu.

Dijitalleşmenin, antrenörlerin gelişimine önemli katkı sağlayacağını da vurgulayan Demiray, şunları aktardı:

"Sektör inanılmaz hızlı bir şekilde dijitalleşecek. Bu dijitalleşme telefon uygulamalarıyla olacak. Spor salonlarına teknoloji entegre olacak. Sizi tanıyan bir telefon uygulaması var. Size kişiselleştirilmiş bir mentör gibi bilgilerinizi toparlıyor. Genetik teknolojisi çok hızlı şekilde ilerliyor. Aslında bu tamamen size özel kişiselleştirilmiş bir antrenman, beslenme ve motivasyon programı. Teknolojiyle entegre olunacak bir süreç ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu süre içinde antrenörler de kendini çok geliştirecek. Hepsinin, teknolojiyi kullananlardan daha iyi bilmesi gerekecek. Dolayısıyla insanlar artık teknoloji ve sporu entegre kullanacak. Bu kaçınılmaz artık. Bunu kabul etmeyenler,inanmayanlar belli bir zaman sonra çok geride kalacak."

 

"İnsanlar artık evden spor yapmaya başlayacak"

Hakan Demiray, teknolojinin gelişimi ve insanların zaman kısıtlaması nedeniyle artık evden spora yöneleceğini düşündüğünü ifade etti.

Süreç sonrasında sporun aynı şekilde kalmasının mümkün olmadığını vurgulayan Demiray, şunları kaydetti:

"İnsanlar artık evden spor yapmaya başlayacak. Salonlarımızdaki antrenörlerimiz sistem yazılım içerisinde evlerinde kameraların karşısında tüm üyelerimize hizmet veriyor. İsterseniz tatildeyken plajda antrenörünüzle karşı karşıya sporunuzu yaparsınız. Çünkü kişilerle yan yana olmak, sosyalleşmek çok önemli ama artık zaman bize başka bir şey söylüyor. Spor salonunudaki antrenörünü evinde de talep edebileceğini anlatıyor."

Bu durumun evde kullanılması gereken spor malzemelerine ilgiyi artıracağını belirten Demiray, şöyle devam etti:

"Egzersiz yaptığınız zaman iyi hormonlarınız yükselir. Bu, bilimsel bir durumdur. Stres atarsınız. Terlemeniz bile bu anlamda vücudun verdiği güzel bir tepkidir, toksinlerden arındırır. Egzersiz dediğimiz basit ve herkesin uygulayabileceği şeyler. Bunun planlamasını doğru yapmak önemli. Planlamasını doğru yaparsanız insanları spora çekebilirsiniz. Adım adım kişileri sisteme adepte etmek çok önemli. Süreleri ve günleri yavaşça bebek adımlarıyla arttırabilirsiniz. Antrenörlerin önemi o yüzden her zaman var olacak. Antrenör söylemleri de çok önemli. Sistem ne kadar teknolojik olarak gelişsede normal yapı da devam edecektir."

 

AA

ETİKETLER :
Diğer SPOR haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ