Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İstanbul'da her 200 kişiden 3'ünde virüs var

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan İstanbul'da mevcut veriler ışığında İstanbul'da her 200 kişiden 3'ünde virüs olduğunu belirterek, İstanbul'da oturan vatandaşa şu uyarıda bulundu...
Bu haber 2020-05-12 09:47:58 eklenmiş ve 111 kez görüntülenmiştir.

Tarafsız Bölge'de Ahmet Hakan'ın konuğu olan Bilim Kurulu Üyesi olan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de koronavirüs bulaşan kişi sayısının 400 bin olduğunu söyledi. 

Test kriteri Türkiye gibi olan ülkelere bakıldığında her vaka başına toplam 9 bilinmeyen enfekte kişi bulunduğunun altını çizen Ceyhan, buna göre ülkemizde de en az 400 bin Kovid-19'lu olduğunu söyledi. 

Bu kişilerin 10'da 9'unun virüs taşıdığından haberdar olmadığının altını çizen Ceyhan, bu nedenle tedbir de almadıklarını belirtti. Ceyhan futbol takımlarında yapılan testlerde 2-3 virüs taşıyan kişi tespit edilmesinin de bunu doğruladığını ifade etti. 

Virüs taşıyanların 150 bin kadarının İstanbul'da yaşadığını ifade eden Ceyhan, bunun da her yüz kişide 1,6 koronavirüs pozitif kişi anlamına geldiğini belirtti. Buna göre İstanbul'da her 200 kişiden 3'ünün enfekte olduğunu vurgulayan Ceyhan, AVM gibi kalabalık yerlerde her an virüs taşıyan bir kişi ile karşılaşma riskinin çok fazla olduğu uyarısında bulundu. 

Riskin çok büyük olduğunu vurgulayan Prof. Ceyhan, "Bunlar daha çok dolaşmaya başlarsa, insanlarla temas etmeye başlarsa vaka sayıları çok artabilir" dedi.

 

Nethaber

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ