Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

AVM'lerde ilk kez ışın teknolojisinden yararlanılacak

Türkiye'de koronavirüs sonrası normalleşme adımları çerçevesinde AVM'lerin gelecek hafta açılacak olması olası riskleri yeniden gündeme getirdi. Uzmanlar AVM'lerdeki havalandırma sistemlerinin tehlike oluşturduğunu uzun süredir ifade ederken, bu tehlikeyi en aza indirmek için ultraviyole (UV) ışın sistemleri de devreye alınacak. Türkiye'de yerli firmalarca üretilen bu teknolojinin, virüs tehlikesini en aza indireceği belirtiliyor.
Bu haber 2020-05-06 09:49:33 eklenmiş ve 198 kez görüntülenmiştir.

Türkiye'de koronavirüs vaka ve ölü sayısında yaşanan azalmalar ile sosyal hayatta normalleşme sürecine geçiliyor.

Bu süreç kapsamında gelecek hafta müşterlerine kapılarını açmayı hedefleyen AVM'lerde salgınının yayılmasını engellemek için alınacak tedbirler de önem kazandı.

Özellikle AVM'lerdeki havalandırma sistemlerinin risk oluşturduğu belirtilirken, bu tehditleri en aza indirmek için ultraviyole ışın sistemlerinin aktif bir şekilde kullanılabileceği konuşuluyor.

Peki UV LED teknolojisi nedir? Koronavirüs tehdidini nasıl azaltıyor? Türkiye'de bu teknolojiyi üreten yerli firmanın yetkili ismi Serdar Şalcı'ya sorduk.

UV LED ürünlerinin hava, yüzey ve su içerisindeki virüsleri etkisizleştirme konusunda etkili bir yöntem olduğunu belirten Şalcı, "Herhangi bir su veya dezenfektan kullanmadan ve tüm temizlenecek hacmin veya alanın homojen bir şekilde temizlendiğinden UV sistemler ile emin olabiliriz" diye konuştu.

VİRÜSLERİ ÖLDÜREBİLİYOR

Bu tür sistemlerin 24 saat boyunca aktif şekilde kullanılabileceğini belirten Şalcı, UV LED teknolojisinin virüsleri öldürme özelliğinin olduğunu ve hepa filtrelerin dahi bu özelliği barındırmadığına dikkat çekti.

AVM gibi ortamlarda sık kullanılan asansör gibi alanlarda insansız olarak uzaktan kumanda ile çalıştırılabileceğini belirten Şalcı şöyle devam etti:

  • "Bu modüller, havuz sirkülasyon sistemlerinden havalandırma sistemlerine kadar kullanılabiliyor. Mevcut sistemlere sonradan da eklenebiliyor. İlave olarak, tüm bu UV LED modülleri aynı zamanda koku partikülü yakalama özelliği ile sigara, yemek vb. kötü kokuları da engelleme özelliği de barındırabiliyor"

 

Yenişafak

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ