Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Salgın azaldı diye gevşersek ikinci dalga gelir

Bahar ayının yüzünü gösterip havaların ısınmasıyla birlikte sokaklarda bir hareketlilik başlarken, sağlık uzmanlarından “Vaka ve ölüm sayısındaki azalışa bakarak gevşemek büyük hata olur. Rehavete kapılmadan tedbirlere uyalım. İkinci dalgaya yakalanmayalım” uyarısı geldi.
Bu haber 2020-04-30 09:36:50 eklenmiş ve 271 kez görüntülenmiştir.

Havaların ısınmasıyla birlikte küçük çaplı olarak sokakların hareketlenmeye başlamasına karşı uyarılarda bulunan uzmanlar, koronavirüs salgınının Türkiye’de etkisini kaybetmeye başladığını vurgulayarak “ikinci dalga” uyarısında bulundu.

Koronavirüs salgınına karşı devlet-millet olarak başarıyla mücadele veren ülkemizde pandemide düşük seyir dönemi başlarken, uzmanlar, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı tedbirlere uyulması gerektiğini belirttiler.  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vefik Arıca, “Ufacık bir gevşemeye ikinci ve üçüncü dalgalar gelebilir. Bunun dünyada örnekleri var” uyarısında bulunuyor.

 

Almanya’da ikinci dalga

Akit’e konuşan Prof. Arıca, şunları dile getirdi: “Sıcaklıkların artmasıyla beraber ve verilerin iyi gelmesi üzerine ülkemizde vatandaşlar sokağa çıkmaya ve tedbirleri azaltmaya başladı. Kovid 19 ile savaşta övünen ve dünya ülkelerinin örnek gösterdiği Almanya, vaka sayısı ve ölüm hızının en düşük olduğu ülkeler arasında iken sosyal yaşamda gevşemeler tam başlamışken tekrardan büyük bir hızla vaka ve ölüm hızı artmaya başladı. Pandeminin mevsim tanımadığı unutulmamalı. Dünyada bir koronavirüs vakası varsa bile ülkemiz dahil tüm insanlık gerekli önlemleri ve tedbirlere devam etmeli. Çünkü yüksek bulaştırıcılığı ve mutasyona uğrayabilmesi nedeniyle bu virüs ikinci ve üçüncü dalga şeklinde karşımıza çıkabilir. Vaka sayıları 100’lü, hatta 50’li rakamları görmeden tedbiri elden bırakmayalım. Unutmayalım ki bu sayıları görmemiz çok yakındır. Yeter ki kurallara sabırla uyalım.”

 

yeniakit

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ