Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Fahrettin Koca'dan flaş açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüsle mücadele konusunda merak edilen soruları yanıtladı. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'a konuşan Fahrettin Koca "Evimize sağlık ekibi geldi bize test yaptı" iddiaları hakkında da konuştu..
Bu haber 2020-04-20 09:03:57 eklenmiş ve 302 kez görüntülenmiştir.

Türkiye koronavirüs (Covid-19) belasıyla mücadele ederken en yetkili kişiden flaş açıklamalar geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1000 kadar gönüllü diş hekiminin sahada olduğunu söyledi "Evimize sağlık ekibi geldi bize test yaptı" iddiaları için "Biz rastgele test yapmıyoruz" dedi..

 

Rastgele test modeline mi geçildi?
Herkese test yaklaşımını Singapur, İsrail, Güney Kore gibi ülkeler uyguladı. Biz böyle bir yöntemi benimsemiyoruz. Bizim yöntemimiz şu: Müracaat eden, bulgusu olan kişiyi tespit ettiğimiz anda o kişinin temaslılarını tarıyoruz, hatta temaslıların temaslılarını da tarıyoruz. Yani noktasal bir yaklaşımla test yapıyoruz. Bununla daha iyi sonuç alırız.”

 

Peki “herkese test” modeli neden benimsenmiyor?


Herkese test yaptığınızda negatif çıkanlar, büyük bir rahatlık duygusu içine giriyorlar. Oysa bu kişilerin üç gün sonra pozitif çıkma ihtimali var. Bu durum da bulaşıcılığın yayılmasını arttırabilir. Biz şunu söylüyoruz: Herkes kendisini pozitif gibi görmeli. Ona göre önlem almalı.”

Peki temaslılar, temaslıların temaslıları nasıl taranıyor?
“Şu anda İstanbul’da dolaşan ekip sayısı 1300’e çıktı. Her ekipte üç kişilik uzman var. Araçları var... Türkiye genelindeki uzman sayısı ise 5600... İddia ediyorum, bu büyüklükte güçlü bir tarama, dünyanın hiçbir yerinde yok. Halk sağlığı uzmanları, bunu örnek vaka olarak incelemeliler.”

 

1000'e yakın diş hekimi şu anda sahada

Bu arada Sağlık Bakanı, bir bilgiyi daha verdi. Tarama işlemlerinde diş hekimleri de görev alıyorlarmış. Gönüllü olarak. Bine yakın diş hekimi şu anda sahadaymış.

 

nethaber

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ